LONDON

SVJETSKA TRŽIŠTA: Europske burze porasle nakon jučerašnjeg pada

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Na europskim su burzama u srijedu ujutro indeksi nadoknadili dio jučerašnjih gubitaka, zahvaljujući boljim nego što se očekivalo poslovnim rezultatima europskih kompanija, dok ulagači čekaju nove gospodarske pokazatelje.

STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9,30 sati u plusu 0,8 posto, nakon što je jučer pao 1,4 posto.

Pritom je londonski FTSE indeks porastao 0,70 posto, na 6.972 boda, dok je frankfurtski DAX ojačao 1,10 posto, na 15.017 bodova, a pariški CAC 0,65 posto, na 6.294 boda.

Nakon jučerašnjeg oštrog pada, ponajviše zbog pritiska na tehnološki sektor, jutros su se ti indeksi oporavili.

Pritom su najviše porasle cijene dionica u rudarskom sektoru, u prosjeku 2 posto, jer se ulagači nadaju ubrzanju oporavka gospodarstva, a time i potražnje za sirovinama.

Pozitivno na tržišta utječu i bolji nego što se očekivalo kvartalni poslovni rezultati europskih kompanija.

Izvješća će danas objaviti, među ostalim, Allianz, Deutsche Post i Commerzbank.

Čekaju se i novi pokazatelji uslužne i ukupne aktivnosti u gospodarstvima Njemačke, Francuske i Italije.

A na azijskim se burzama jutros trguje oprezno, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, oko 9,30 sati bio gotovo nepromijenjen u odnosu na jučer.

Obujam trgovanja je skroman jer se na burzama u Japanu, Južnoj Koreji i Kini zbog praznika ne radi.

Na ostalim burzama, pak, vlada oprez zbog jučerašnjeg pada S&P 500 indeksa na Wall Streetu, kao i Nasdaqa.

Bila je to posljedica pritiska na tehnološki sektor, dok su ojačali neki ciklički sektori, koji bi mogli imati više koristi od oporavka gospodarstava.

Fiskalni poticaji i izuzetno poticajna monetarna politika Feda podržavaju oporavak američkog gospodarstva i rast Wall Streeta, koji je nedavno dosegnuo nove rekordne razine.

No, prije ili kasnije vlasti će morati povećati poreze da bi financirale proračunski deficit, a središnja banka kamate da bi spriječila rast inflacije.

Na to je jučer upozorila ministrica financija Janet Yellen.

„Možda će kamatne stope trebati ponešto povećati da se gospodarstvo ne bi pregrijalo, premda je dodatna potrošnja države relativno mala u odnosu na veličinu gospodarstva”, kazala je Yellen.

Stoga su ulagači oprezni uoči izvješća o zapošljavanju u SAD-u, koje će biti objavljeno krajem tjedna.

Budu li podaci snažni, kao posljednjih mjeseci, to će značiti da se oporavak gospodarstva ubrzava, ali i da bi Fed mogao povećati kamate prije nego što se očekivalo.

Doduše, čelnici Feda neprestano ponavljaju kako se tržište rada još nije dovoljno oporavilo da bi se razmišljalo o zaoštravanju monetarne politike.

„Wall Street neće znati je li Fed pogriješio u politici dok ne prođe nekoliko mjeseci i to čini neke trgovce nervoznima”, piše Edward Moya, analitičar u tvrtki Oanda, u osvrtu na situaciju na tržištu.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter