(Hina/EPA)
Dolar je u srijedu nakratko ojačao na nove najviše razine u četiri mjeseca prema drugih šest najvažnijih svjetskih valuta na deviznim tržištima jer je apetit investitora za rizikom i dalje prigušen pod utjecajem mnogih vijesti koje ih navode na veći oprez.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke prema drugih šest najvažnijih svjetskih valuta, oko podneva je iznosio 92,497 bodova, ojačavši gotovo 0,2 posto u odnosu na jučerašnje zatvaranje. Kreće se tako nedaleko novih najviših razina u četiri mjeseca od 92,608 bodova, koje je nakratko dosegnuo tijekom prijepodneva.
Tečaj eura oslabio je istodobno za oko 0,2 posto, na 1,1824 dolara. Stabilizirao se tako iznad najniže razine u četiri mjeseca od 1,1812 dolara, koje je u jednom trenutku zabilježio u trgovanju tijekom prijepodneva.
Na sličnom gubitku bila je i britanska funta prema dolaru, na 1,3723 dolara. Dolar je ojačao i prema jenu, za gotovo 0,2 posto u odnosu na prethodno zatvaranje, na 108,73 jena.
Investitore pojačano brine treći val pandemije koronavirusa u Europi pa im je u fokusu ostala jučerašnja vijest da je Njemačka produljila lockdown i pozvala građane da ostanu za uskršnje blagdane kod kuće.
Pogoršanom ozračju prema riziku pridonijela je i vijest da je Američki nacionalni institut za alergije i zarazne bolesti (NIAD) u utorak objavio da britansko-švedska tvrtka AstraZeneca možda nije dala potpune podatke o učinkovitosti cjepiva protiv covida-19 iz zadnjega opsežnog američkog ispitivanja.
Dodatni oprez investitora pripisuje se i porukama američke ministrice financija Janet Yellen u jučerašnjem saslušanju u Kongresu da će poreze trebati podizati u budućnosti kako bi se financirali infrastrukturni projekti i druga državna ulaganja.
Predsjednik američke središnje banke Fed Jerome Powell u saslušanju u Kongresu u utorak ublažio je strahovanja od jačanja inflacije, ponovivši da će očekivani kratkoročni nagli rast inflacije biti privremen.
Nakon njegovih izjava prinosi na referentne 10-godišnje američke državne obveznice, čija kretanja investitori pažljivo prate, u srijedu su kliznuli ispod 1,6 posto po prvi put u posljednjih tjedan dana. U prošlom su tjednu u jednom trenutku dosegnuli najviše razine u više od godinu dana, poskočivši na 1,7540 posto.
Investitore je zabrinula i vijest o novim sankcijama Kini koje su joj nametnule Sjedinjene Države, Europa i Britanija zbog kršenja ljudskih prava, a na koje je Peking smjesta uzvratio protumjerama.
U pogoršanom ozračju prema riziku australski dolar dodatno je oslabio prema američkom, kliznuvši na najniže razine od 5. veljače od 75,82 američka centa.
Na tržištu kriptovaluta, bitcoinu je vrijednost porasla za četiri posto, na 56.500 dolara. Kreće se tako i dalje ispod nedavno dosegnute rekordne razine od 61.781 dolara.