(Reuters)
Američki State Department izdao je u petak nalog o "prekidu rada" za svu postojeću inozemnu pomoć i pauzirao novu pomoć, prema depeši u koju je Reuters imao uvid, nakon što je predsjednik Donald Trump naredio pauzu kako bi provjerio je li dodjela pomoći usklađena s njegovom vanjskom politikom.
U depeši, koji je sastavio ured za inozemnu pomoć i odobrio državni tajnik Marco Rubio, navodi se da su izdana izuzeća za vojno financiranje Izraela i Egipta. Ne spominju se druge zemlje.
Tim potezom mogle bi se uskratiti milijarde dolara pomoći koja spašava živote. Sjedinjene Države najveći su pojedinačni donator pomoći na globalnoj razini - u fiskalnoj godini 2023. isplatile su 72 milijarde dolara pomoći.
Samo nekoliko sati nakon preuzimanja dužnosti u ponedjeljak, Trump je naredio 90-dnevnu pauzu u inozemnoj razvojnoj pomoći čekajući reviziju učinkovitosti i dosljednosti s njegovom vanjskom politikom, ali opseg naloga zasad nije poznat.
U depeši State Departmenta navodi se da će visoki dužnosnici "osigurati da se, u najvećoj mjeri dopuštenoj zakonom, ne preuzimaju nove obveze za inozemnu pomoć" sve dok Rubio ne donese odluku nakon revizije.
Navodi se da će se za postojeće dodjele inozemne pomoći odmah izdati nalozi za prekid rada dok ih Rubio ne pregleda.
"Ovo je ludost", rekao je Jeremy Konyndyk, bivši dužnosnik USAID-a koji je sada predsjednik Refugees Internationala. "Ovo će ubiti ljude. Mislim, ako se provede kako je napisano u toj depeši... mnogi će umrijeti."
Službenik USAID -a, koji je želio ostati anoniman, rekao je da je službenicima odgovornima za projekte u Ukrajini rečeno da prestanu raditi. Među projektima koji su zamrznuti su podrška školama i zdravstvenoj pomoći poput hitne pomoći majkama i cijepljenje djece, rekao je dužnosnik.
Odluke o nastavku, izmjeni ili prekidu programa donijet će Rubio u narednih 85 dana. Do tada Rubio može odobriti izuzeća.
Rubio je odobrio izuzeće za hitnu pomoć u opskrbi hranom, stoji u depeši.
Također se navodi da je odobreno izuzeće za "inozemno vojno financiranje za Izrael i Egipat i administrativne troškove, uključujući plaće, potrebne za upravljanje inozemnim vojnim financiranjem".
Izrael godišnje prima oko 3,3 milijarde dolara inozemnog vojnog financiranja, dok Egipat prima oko 1,3 milijarde dolara.
Druge države koje su bile predviđene za takvo financiranje u 2025. uključuju Ukrajinu, Gruziju, Estoniju, Latviju, Litvu, Tajvan, Indoneziju, Filipine, Tajland, Vijetnam, Džibuti, Kolumbiju, Panamu, Ekvador, Izrael, Egipat i Jordan, prema zahtjevu koji je Kongresu uputila administracija bivšeg predsjednika Joea Bidena.