(Hina/EPA)
Na azijskim se burzama u četvrtak trguje oprezno, dok je dolar ojačao jer se ulagači plaše da bi zbog jačanja inflacijskih pritisaka središnje banke u svijetu mogle početi smanjivati poticaje gospodarstvima.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati u minusu 0,3 posto, skliznuvši s najviše razine u dva tjedna.
Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks oslabio 0,45 posto, dok su cijene dionica u Južnoj Koreji i Hong Kongu pale oko 0,3 posto. U Australiji i Šangaju indeksi su, pak, blago porasli.
Oprezno trgovanje posljedica je strahovanja ulagača da će zbog jačanja inflacijskih pritisaka središnje banke uskoro početi smanjivati poticaje gospodarstvu.
Lani su na početku koronakrize središnje banke ubrizgale na financijska tržišta na tisuće milijardi dolara i smanjile kamatne stope na rekordno niske razine kako bi potaknule kreditiranje i oporavak gospodarstava.
A kako se, zahvaljujući cijepljenju protiv covida-19 i golemim fiskalnim i monetarnim poticajima, oporavak ubrzava, zaprijetilo je jačanje inflacije.
Poticajne mjere trebat će smanjiti prije ili kasnije, no tempo tog procesa mogao bi ovisiti o kretanju inflacije. Što će inflacija rasti brže, to bi središnje banke mogle prije krenuti u smanjenje poticaja.
Čelnici američke središnje banke iz dana u dan poručuju da bi jačanje inflacije trebalo biti privremeno, da Fed ima alate da je suzbije i da će i dalje voditi poticajnu monetarnu politiku.
Ipak, neki od njih poručuju i da su spremni otvoriti raspravu o smanjenju poticaja.
„Čini se da svi šalju vrlo blagu, ali koreografsku poruku da se situacija u gospodarstvu poboljšava i da se u najmanju ruku može početi razgovarati o tome kada će se razgovarati o zaoštravanju politike”, kaže Andrew Mies, direktor u tvrtki 6 Meridian.
Ulagači su zbog toga suzdržani i ne žele dodatno riskirati dok ne bude jasnija slika u vezi inflacije.
Ovoga će tjedna biti objavljeno izvješće o osobnoj potrošnji u SAD-u, koje bi moglo dati jasniju sliku na kojim se razinama kreće inflacija.
Prije dva tjedna objavljeno je da su potrošačke cijene porasle po najvišoj stopi u posljednjih 12 godina, što je potaknulo nesigurnost na tržištima.
Dolar ojačao, cijene nafte pale
A na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta porasla i dosegnula najvišu razinu u tjedan dana.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se oko 90,15 bodova, dok je jučer u ovo doba iznosio 89,66 bodova.
Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti skočio s jučerašnjih 108,70 na 109,15 jena.
Američka je valuta ojačala i u odnosu na europsku, pa je cijena eura skliznula na 1,2175 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,2250 dolara.
Euro je u silaznoj putanji od kada je član odbora Europske središnje banke (ECB) Fabio Panetta kazao da je prerano za smanjenje programa hitnog otkupa obveznica, što znači da ECB nastavlja voditi labavu monetarnu politiku.
Cijene su nafte, pak, blago pale, nakon jučerašnjeg blagog rasta.
Na londonskom je tržištu cijena barela skliznula 0,40 posto, na 68,60 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 0,45 posto, na 65,90 dolara.