(Hina/EPA)
Na većini azijskih burzi u utorak su cijene dionica blago porasle, zahvaljujući nastavku oporavka gospodarstava u regiji, no trguje se oprezno jer nema smjernica s Wall Streeta.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati u plusu 0,3 posto, pa je dosegnuo najvišu razinu u mjesec dana.
Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks skliznuo 0,3 posto, a blago su pale i cijene dionica u Šangaju i Australiji. U Hong Kongu i Južnoj Koreji porasle su, pak, oko 0,4 posto.
Na azijskim se burzama trguje oprezno jer nema smjernica s Wall Streeta, gdje se jučer zbog praznika nije radilo.
Podršku tržištima pružaju, pak, dobri makroekonomski pokazatelji iz kineskog, ali i drugih gospodarstava u regiji.
Ti podaci pokazuju da se oporavak od koronakrize nastavlja, pri čemu izvoz jača, no šire aktivnosti potisnute su zbog restriktivnih mjera za suzbijanje širenja koronavirusa u nekoliko zemalja regije, uključujući Indiju.
Od početka godine azijski MSCI indeks porastao je oko 7 posto jer velika likvidnost na financijskim tržištima podržava sklonost ulagača prema riziku, unatoč sve većoj opasnosti od jačanja inflacijskih pritisaka.
Posebno zabrinjava rast inflacije u SAD-u na 3 posto, znatno iznad ciljane razine američke središnje banke od 2 posto.
To izaziva strahovanja od zaoštravanja monetarne politike, no dužnosnici Feda neprestano ponavljaju kako bi jačanje inflacije trebalo biti privremene te da će i dalje voditi popustljivu monetarnu politiku.
Stoga se s nestrpljenjem očekuje izvješće o zapošljavanju u SAD-u, koje će biti objavljeno u petak i koje obično znatno utječe na smjer tržišta.
U anketi Reutersa analitičari procjenjuju da je u svibnju broj zaposlenih porastao za 650.000, znatno više u odnosu na 266.000 mjesec dana prije.
Dolar oslabio, cijene nafte porasle
A na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta pala.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se oko 89,76 bodova, dok je jučer u ovo doba iznosio 89,98 bodova.
Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti skliznuo s jučerašnjih 109,85 na 109,40 jena.
Američka je valuta oslabila i u odnosu na europsku, pa je cijena eura dosegnula 1,2230 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,2199 dolara.
Cijene su nafte, pak, porasle uoči sastanka OPEC-a i njegovih saveznika na kojemu će se raspravljati o proizvodnji u idućem razdoblju.
Na londonskom je tržištu cijena barela ojačala 0,80 posto, na 69,90 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 1,6 posto, na 67,30 dolara.