(Hina/EPA)
Gospodarstvo eurozone gotovo je stagniralo u studenome, zakočeno slabom potražnjom, posebno iz inozemstva, pokazalo je u srijedu mjesečno izvješće londonske tvrtke Markit,
Indeks menadžera nabave (PMI) bio je u studenome nepromijenjen u odnosu na listopadskih 50,6 bodova, što znači da je Markit povisio njegovu početnu procjenu za 0,3 boda.
Vrijednosti više od 50 bodova signaliziraju rast aktivnosti a one niže njihov pad.
Glavni je izvor rasta ponovo bio uslužni sektor unatoč blagom slabljenju aktivnosti u odnosu na listopad. Industrija je pak bilježila pad deseti mjesec zaredom, iako blaži nego u prethodnim mjesecima.
Potražnja je stagnirala u studenom, nakon dvomjesečnog razdoblja pada, bilježe u Markitu, upozoravajući ipak na sada već 14-mjesečni pad novih narudžbi iz inozemstva.
"Priljev novih narudžbi nije ojačao od kolovoza, naglašavajući slabost potražnje u proteklom razdoblju. Pritom je nagli pad narudžbi industrijskih proizvoda pratio i osjetno slabiji priljev narudžbi u uslužnom sektoru", naglašava glavni ekonomist Markita Chris Williamson.
Među vodećim gospodarstvima eurozone najsnažniji je rast ponovo bilježila Francuska, a u stopu je slijedi Španjolska.
Njemačko je gospodarstvo u studenome palo treći mjesec zaredom, iako nešto blaže nego u prethodna dva mjeseca. Italija je pak zabilježila pad gospodarstva nakon šest mjeseci pozitivnih rezultata.
Poslovni čelnici nisu pretjerano optimistični u pogledu predstojećih mjeseci, pokazuje Markitovo istraživanje.
"Razina je očekivanja među najnižima od kraja dužničke krize 2013. godine, budući da kompanije zabrinjavaju trgovinski ratovi, brexit i usporavanje gospodarskog rasta, kako u matičnim zemljama, tako i u inozemstvu", tumači Williamson.