(Hina/EPA)
Cijene nafte porasle su u petak na međunarodnim tržištima prema 68 dolara, poduprte sklonošću ulagača riziku nakon što je američka središnja banka stišala zabrinutost zbog jačanja inflacije i otklonila mogućnost strože monetarne politike.
Na londonskom je tržištu cijena barela porasla 66 centi u odnosu na prethodno zatvaranje i iznosila je 67,71 dolar. U gotovo istom je iznosu porasla i na američkom tržištu, gdje se barelom trgovalo po 64,45 dolara.
Cijene dionica porasle su danas na svjetskim burzama, a dolar je oslabio nakon što su dužnosnici američke središnje banke izjavili da je inflacija tek privremeno ojačala zbog ponovnog otvaranja gospodarstva, ponovivši da neće skoro zaoštravati monetarnu politiku.
Fedove poruke obnovile su sklonost ulagača rizičnoj imovini, uključujući naftu, ali i dalje ih zabrinjava zdravstvena kriza u Indiji i mogućnost širenja indijskog soja koronavirusa na druge zemlje.
Indija je u petak izvijestila o 343.144 nova slučaja zaraze koronavirusom, pa je ukupni broj zaraženih premašio 24 milijuna. Broj umrlih porastao je za četiri tisuće.
Trgovci su ovog tjedna pratili i obnovu rada cjevovoda Colonial Pipelinea u SAD-u nakon hakerskog napada prošlog vikenda.
Američki predsjednik Joe Biden umiruje vozače, poručujući im da bi se opskrba gorivom trebala početi normalizirati ovog vikenda, iako sve više stanica na jugoistoku zemlje ostaje bez goriva gotovo tjedan dana nakon početka blokade cjevovoda.
Colonial Pipeline objavio je u četvrtak kasno navečer da je ponovno pokrenuo cijeli sustav cjevovoda i počeo s isporukama na svim tržištima.
Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) ni jutros nije na svojoj internetskoj stranici objavila cijenu barela referentne košarice nafte svojih članica zbog vjerskog blagdana u muslimanskom svijetu. U ponedjeljak iznosila je 67,10 dolara.