(Hina/EPA)
Pitanje dobavljača 5G opreme američkoj je vladi najvažnije za sigurnost 5G mreža, posebice da to budu pouzdani dobavljači kojima se može vjerovati, poručio je u srijedu na regionalnoj konferenciji o 5G sigurnosti u Zagrebu voditelj europskog tima ureda za bilateralne odnose američkog State departmenta Joe Farrelly.
"To više nije samo sigurnosno pitanje i nije samo u pitanju jedan već svi dobavljači infrastrukturne opreme koji su obvezni davati pristup informacijama svojim autoritarnim vladama. To su prije svega tvrtke iz Kine, poput Huaweija, ZTE-a i drugih, ali i primjerice ruski Kaspersky i slični”, kazao je Farrelly novinarima na marginama konferencije.
Regionalna konferencija o sigurnosti 5G-a u jugoistočnoj Europi, prva takve vrste u Hrvatskoj, održava se u zagrebačkom hotelu Sheraton od 13. do 15. srpnja u organizaciji američkog ministarstva trgovine i uz podršku američkog ministarstva vanjskih poslova i američkog veleposlanstva u Zagrebu.
Okupila je otprilike sto sudionika iz SAD-a i 11 zemalja regije, a među sudionicima su i predstavnici Armenije, Gruzije, Japana, UK i Njemačke. Iz Hrvatske na konferenciji sudjeluju predstavnici pojedinih telekoma, HAKOM-a te Ministarstva vanjskih i europskih poslova.
Na konferenciji je, po riječima voditeljice tog projekta i pravne savjetnice za program razvoja trgovinskog prava u američkom Ministarstvu trgovine Tajme Rahimić, naglasak na novim 5G tehnologijama i mrežama te sigurnosti mreža, a raspravit će i druge, povezane teme poput otvorenih mreža (open RAN), važnosti raznovrsnosti dobavljača, zakonodavnih okvira u zemljama s kojima surađuju u regiji jugoistočne Europe.
Hrvatska dobar partner
Na pitanje novinara što misle o razvoju 5G-a u Hrvatskoj, dobavljačima te zakonodavnom okviru, Rahimić je kazala da SAD na Hrvatsku gleda kao na dobrog partnera i da surađuju po svim pitanjima važnim za sigurnost mreža, pa i u zakonodavstvu, za čije unapređenje nude suradnju vladama i privatnom sektoru, posebice u mladim ekonomijama u razvoju.
Po tom pitanju, dodale je, surađuju s više od 50 zemalja u svijetu.
I ona i Farrelly su dijalog s Hrvatskom ocijenili dobrim te da će u daljnjoj suradnji s hrvatskim partnerima iz vlade i privatnog sektora otkriti postoji li još nešto što je zabrinjavajuće i u čemu mogu pružiti dodatnu pomoć.
Kazali su i da Hrvatska u nacionalnom zakonodavstvu ima obvezu i odgovornost kao članica slijediti i zakone EU-a, pa tako i alat EU-a "Security Toolbox” (za kibernetičku ili ICT sigurnost), koju, kako su dodali, kao ideju SAD podržava, a spremni su pomoći da se to kroz suradnju i unaprijedi.
Farrelly je dodao i da je "hrvatska vlada svjesna svih problema i zna što mora napraviti po pitanju zakona”.
Dogovor između SAD-a i EU o sigurnosti razmjeni podataka
Direktor ureda za kibernetičku sigurnost i digitalnu politiku u State departmentu Paul Harrison, koji se novinarima iz Washingtona obratio putem video veze, na upit novinara o pitanju sigurnosti podataka i njihovoj pohrani u oblaku (tzv. cloud act), istaknuo je da je tu glavni problem "temeljno nerazumijevanje same američke odredbe o cloud actu”.
"Važno je znati da američke tvrtke ne moraju predati podatke sa svojih servera državnim službama sigurnosti, istražiteljima i sličnima, već te službe moraju proći kroz službene sudske kanale i pojasniti ako to traže, što točno i zašto traže”, objasnio je Harrison.
Osvrnuo se i na ugovor između SAD-a i EU-a o razmjeni podataka ili tzv. safe harbour („sigurna luka”) te na „privacy shield” (zaštita privatnosti), kazavši da su pregovori o tome završeni, da je dogovor postignut, ali da se još čeka da američka strana dogovor pretvori u izvršnu odredbu i pošalje je u EU na usuglašavanje.
Taj je dogovor važan zbog razmjene i sigurnosti podataka između SAD-a i EU-a, o tome se priča više od dvije godine, no bez konkretnog rješenja, zbog čega u pitanje dolazi normalno funkcioniranje mnogih tvrtki i platformi koje mnoge podatke europskih građana pohranjuju i obrađuju u SAD-u.
To se posebice važnim pokazalo, kako je naglasio Harrison, u zdravstvu zbog pandemije, ali se tiče i drugih sektora, ukupno života i rada te je tu suradnja jako važna.
"SAD je u međunarodnoj suradnji, osim na sigurnost 5G-a i pouzdane dobavljače, fokusiran i na sigurnost podataka i cijelog telekomunikacijskog eko sustava u svijetu, jer je to temelj digitalne ekonomije koja je budućnost. S time su povezani i cloud, i data centri, i sateliti u niskoj orbiti, ruteri, podmorski kablovi i drugo”, poručio je Harrison.
Rahimić je još dodala da je američka vlada odlučila sufinancirati i pomoći izlazak teleoperatora iz ugovora s nepouzdanim dobavljačima i zamjenu nepouzdane opreme za pouzdanu, a za koju je Harrison kazao da su primjerice od Nokije, Ericssona i Samsunga.
O tome i drugim važnim temama za 5G sigurnost za svaku zemlju sudionicu konferencije pojedinačno će se raspravljat do kraja te konferencije, čiji je cilj, kako je kazala Rahimić, i da bude platforma za raspravu, razmjenu ideja i iskustava.