(Hina/EPA)
Pilot-projekt uvođenja naprednih mreža vrijedan je 176,83 milijuna kuna, a u okviru njega će HEP-Operator distribucijskog sustava (HEP ODS) na distribucijskom području Elektre Zagreb uložiti 90 milijuna kuna, izvijestili su u petak iz HEP ODS-a u priopćenju s treće virtualne radionice o tom projektu.
Pilot-projekt uvođenja naprednih mreža HEP ODS-a, vrijedan ukupno 176,83 milijuna kuna, većim se dijelom, 85 posto ili čak 149,95 milijuna kuna, sufinancira bespovratnim sredstvima Europske unije.
Iz HEP ODS-a navode da u sklopu pilot-projekta ulažu u tri funkcionalna područja napredne elektrodistribucijske mreže - naprednu mjernu infrastrukturu, razvoj i optimizaciju konvencionalne mreže te automatizaciju srednjonaponske mreže, i to u pet od ukupno 21 distribucijskog područja (Elektroslavonija Osijek, Elektra Zagreb, Elektrodalmacija Split, Elektra Zadar i Elektrojug Dubrovnik).
Projekt, kako se objašnjava, obuhvaća uspostavu napredne mjerne infrastrukture koja će omogućiti praćenje potrošnje električne energije, aktivno upravljanje potrošnjom na razini krajnjih korisnika, precizniji izračun gubitaka i lociranje područja s povećanim gubicima u distribucijskoj mreži.
U tu svrhu, u 6.125 transformatorskih stanica ugradit će se sumarna brojila, a kod krajnjih kupaca će se 24.000 postojećih brojila zamijeniti naprednim brojilima. Na području Elektre Zagreb ugradit će se 10.000 naprednih brojila kod krajnjih korisnika i 3.041 brojilo u transformatorskim stanicama.
Razvoj i optimizacija konvencionalne mreže obuhvatit će zamjenu postojećih 449 transformatora novim, energetski učinkovitijim, što će doprinijeti smanjenju tehničkih gubitaka. Na području Elektre Zagreb ugradit će se 248 energetski učinkovitih transformatora, što je više od 50 posto u odnosu na ukupan broj transformatora koji će se ugraditi u ovom projektu.
Automatizacija srednjonaponske mreže obuhvatit će ugradnju 670 daljinski upravljivih uređaja u dubini mreže, što će povećati pouzdanost napajanja smanjenjem trajanja neplaniranih prekida te stvoriti tehničke preduvjete za širu integraciju obnovljivih izvora u elektrodistribucijsku mrežu. Na području Elektre Zagreb ugradit će se 143 daljinski upravljive rastavne sklopke i 48 daljinski upravljiva sklopna bloka.
Direktor Elektre Zagreb Anton Marušić u priopćenju ističe da će uvođenje naprednih mreža doprinijeti pouzdanosti napajanja električnom energijom na području Distribucijskog područja Zagreb.
"Projektna aktivnost Napredna mjerna infrastruktura primijenit će se u svim jedinicama lokalne samouprave u Zagrebačkoj županiji i obuhvatit će 420.000 korisnika mreže. Od ukupnog broja transformatora koji se mijenjaju u Elektri Zagreb biti će zamijenjeno i 70 posto onih transformatora koji su tijekom potresa (zagrebačkog i petrinjskog) ispali iz pogona te će se na taj način povećati pouzdanosti napajanja električnom energijom krajnjih korisnika mreže", kaže Marušić.
Iz HEP ODS-a u priopćenju navode kako je na radionici u Zagrebu stručno predavanje o značajkama i utjecaju električnih vozila na distribucijsku mrežu održao profesor Hrvoje Pandžić s Fakulteta elektrotehnike i računarstva iz Zagreba, koji je također naglasio da ciljevi projekta obuhvaćaju povećanje učinkovitosti distribucije električne energije, povećanje pouzdanosti napajanja, povećanje broja korisnika s pristupom naprednoj mreži te osiguranje preduvjeta za integraciju distribuiranih izvora.
"U tijeku su velike promjene u sektoru prometa i tranzicija prema korištenju okolišno prihvatljivih goriva. U Strategiji energetskog razvitka RH predviđa se udio električnih i hibridnih vozila do 2030. od 2,5-4,5 posto te udio od 30-85 posto do 2050. godine. Povećanje potrošnje električne energije radi povećanja udjela električnih vozila u prometu može narušiti, ali i doprinijeti navedenim ciljevima. Posredstvom punionica električna vozila mogu sudjelovati u regulaciji frekvencije, napona, djelatne i jalove snage u mreži te su neizostavan dio naprednih mreža u budućnosti“, istaknuo je Pandžić.