(Hina/EPA)
Međunarodni monetarni fond (MMF) odbio je zahtjev Venezuele za kreditom od pet milijardi dolara kako bi se mogla nositi s epidemijom koronavirusa.
U pismu čelnici MMF-a Kristalini Georgijevoj predsjednik Nicolas Maduro napisao je da bi pet milijardi dolara kredita iz MMF-ovog Instrumenta za hitno financiranje "predstavljalo značajan doprinos jačanju naših sustava detekcije i reakcije".
MMF tim instrumentom pruža zemljama-članicama financijsku pomoć koju ne uvjetuje opsežnim programom ekonomskih reformi, tumači AFP.
Nekoliko sati nakon slanja zahtjeva iz MMF-a je stigla odbijenica.
""Nažalost, MMF nije u poziciji da razmotri zahtjev" jer "nije jasna" situacija s međunarodnim priznanjem vlade, stoji u priopćenju međunarodnog zajmodavca čije je sjedište u Washingtonu.
"Kao što smo već spomenuli, MMF-ov angažman u zemljama članicama uvjetovan je time da međunarodna zajednica službeno priznaje njihovu vladu, što se odražava u članstvu u MMF-u."
"Trenutno nije jasno je li vlada (Venezuele) priznata", stoji u MMF-ovu priopćenju.
Prije nešto više od godinu dana oporbeni čelnik i tadašnji predsjednik parlamenta Juan Guaido proglasio se privremenim predsjednikom Venezuele, tvrdeći da je izborna pobjeda predsjednika Madura bila namještena.
Više od 50 zemalja svijeta, uključujući SAD, pa i Hrvatsku, priznalo je Guaidoa za privremenog predsjednika, ali ne i kreditori Venezuele Rusija i Kina, koje i dalje podupiru Madura.
SAD je u međuvremenu postrožio sankcije na venezuelski izvoz nafte, lišavajući zemlju ključnog izvora prihoda.
Zdravstveni je sustav Venezuele u međuvremenu teško uzdrman višegodišnjom ekonomskom i političkom krizom a stanje dodatno pogoršavaju problemi u nabavi lijekova.
"Teško da na zalihama imamo i pet posto lijekova koji su nam potrebni", kazao je za AFP čelnik venezuelske liječnikičke komore Douglas Leon Natera.
Venezuela je do sada registrirala 33 slučaja zaraze koronavirusom, prema podacima Johna Hopkinsa, a predsjednik Maduro uveo je karantenu u glavnom gradu i u pet saveznih zemalja.
Glavni tajnik Norveškog vijeća za izbjeglice Jan Egeland svrstava Venezuelu u skupinu s ratom razorenima Sirijom i Jemenom kada je u pitanju spremnost za suzbijanje zaraze koronavirusom.
Kao i u te dvije zemlje, s obzirom na urušavanje zdravstvenog sustava, dolazak virusa u određene dijelove Venezuele "prouzročio bi pravi pomor", upozorava Egeland.
"Ovo je ključan trenutak, svjesni smo također da je bolest jako zarazna pa ćemo nastaviti poduzimati brze i snažne mjere" kako bismo zaustavili širenje pandemije, napisao je Maduro u pismu čelnici MMF-a.
Venezuela je zabranila letove u Europu i iz Starog kontinenta. Isto su postupili i u slučaju Kolumbije, Paname i Dominikanske Republike. Obustavljena je i nastava u osnovnim i srednjim školama i na fakultetima i zabranjeni su sportski događaji.