(Hina/EPA)
Njemačka zrakoplovna kompanija Lufthansa prihvatila je uvjete koje je Europska komisija dogovorila s vladom u Berlinu kako bi odobrila devet milijardi eura državne pomoći prijevozniku uzdrmanom posljedicama pandemije koronavirusa.
Europska komisija zatražila je da se Lufthansa odrekne nekoliko slotova u zračnim lukama u Frankfurtu i Münchenu, izvijestili su iz njemačkog prijevoznika.
Kompanija će povući četiri zrakoplova iz ??te dvije luke i prepustiti slotove konkurenciji. To aritmetički odgovara tri prava na polijetanje i tri prava na slijetanje dnevno, pojasnili su u Lufthansi.
Preuzete obaveze nešto su manjeg opsega od onih skiciranih u početnim planovima Komisije, istaknuli su.
Opcija će navodno biti dostupna samo novim konkurentima u Frankfurtu i Münchenu u razdoblju od najmanje 18 mjeseci.
Ako je ne iskoriste, bit će ponuđena postojećim konkurentima. Slotovi bi trebali biti dodijeljeni aukcijom a preuzet će ih samo europski konkurent koji nije dobio značajniju državnu pomoć u vrijeme pandemije.
Europska unija poručila je da kompromisno rješenje odražava obaveze koje su Njemačka i Lufthansa preuzele "kako bi se očuvalo efikasno tržišno natjecanje".
"To će omogućiti održiv ulazak ili proširenje aktivnosti drugih zrakoplovnih kompanija u navedenim zračnim lukama u korist potrošača i efikasnog tržišnog natjecanja", rekao je u subotu glasnogovornik EU-a.
Nadzorni odbor Lufthanse prihvatio je dogovor Berlina i Bruxellesa a trebao bi odobriti i kompletan paket državne pomoći u vrijednosti devet milijardi eura. Tvrtka će nakon toga u kratkom roku sazvati izvanrednu skupštinu dioničara kako bi ishodila i njihovu dozvolu.
Nakon nadzornog odbora paket bi trebala odobriti i Europska komisija.
U njemačkom ministarstvu gospodarstva ističu upravo činjenicu da pomoć još nije dobila definitivno zeleno svjetlo. "Nastavljaju se i pregovori s Europskom komisijom o dozvolama za državne potpore", naveli su u priopćenju objavljenom u subotu ujutro.
Njemačka vlada objavila je da je Lufthansa prije pandemije bila profitabilna, a sada se sučeljava s najvećom financijskom krizom otkad je osnovana. Zbog pandemije prizemljila je oko 90 posto zrakoplova a u jednom trenutku gubila je oko 800 milijuna eura mjesečno.