ZAGREB

HZMO: Porast broja osiguranika u ožujku na godišnjoj razini, prekinut negativni niz

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Podaci HZMO-a pokazuju da je broj osiguranih osoba pri državnom mirovinskom zavodu u ožujku porastao na 1.546.937, što je 0,7 posto više nego u veljači, ali i 1,1 posto više nego u ožujku prošle godine, čime je prekinut negativni niz godišnjih stopa koji je bio prisutan od lanjskog travnja.

Uz prekid spomenutog trenda, čime je na godišnjoj razini broj osiguranika porastao za 17.032 osobe, podaci Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje (HZMO) pokazuju i nastavak pozitivnih mjesečnih kretanja broja osiguranika, kojih je u odnosu na veljaču bilo 10.690 više.

Broj osiguranika najsnažnije na godišnjoj razini je porastao u građevinarstvu, za 6,5 posto odnosno 7.657 osoba, čime je nastavljen rastući trend prisutan od listopada 2015. godine, navedeno je u analizi Raiffeisen banke (RBA).

S druge strane, ublažavanju godišnjeg rasta najviše je pridonijela trgovina na veliko i malo kod koje je nastavljen trend godišnjeg pada dvanaesti mjesec zaredom, a u ožujku je iznosio 0,5 posto ili 1.113 osobe. Negativna godišnja kretanja nastavila je i prerađivačka industrija, uz blagi pad od 0,1 posto odnosno 262 osobe, napomenuli su RBA-ovi analitičari.

Gledano na mjesečnoj razini, u ožujku je najsnažniji rast broja osiguranika ostvaren u djelatnosti pružanja smještaja te pripreme i usluživanja hrane, za 2,9 posto ili 2.406 osoba.

"Navedena kretanja rezultat su popuštanja Vladinih mjera ugostiteljima, kojima je od početka ožujka djelomično omogućen rad", ocijenili su analitičari. 

Najznačajniji doprinos ublažavanju ukupnog rasta došao je od kategorije javne uprave i obrane, u kojoj je broj osiguranika pao za 0,3 posto odnosno 328 osoba.

Obje kategorije s najvećim udjelom u ukupnom broju osiguranika - prerađivačka industrija i trgovina na veliko i malo, zabilježile su mjesečni rast od po 0,6 posto.

Analitičari su podsjetili da je Ministarstvo rada i mirovinskog sustava početkom ožujka predložilo novi niz mjera s ciljem očuvanja radnih mjesta u najugroženijim djelatnostima i sektorima. Tako prva od navedenih mjera uključuje financiranje 100 posto troška neto minimalne plaće u slijedeća tri mjeseca, uz mogućnost produženja.

Također, kako su naveli, mjere za ožujak i travanj jednake su onima za siječanj i veljaču, a 4.000 kuna po zaposlenom, bez kriterija o padu prihoda, bit će dostupno za one koji su prema odluci Stožera i dalje zatvoreni, dok će onima koji su nakon popuštanja mjera otvoreni ali s ograničenjima, poput ugostitelja kojima je od početka ožujka dopušten rad samo na terasama, također biti dostupna subvencija, ali uz uvjet određenog pada prihoda.

"Uz navedeni splet mjera, očekujemo da će u godini pred nama snažnija negativna kretanja biti ublažena očekivanim početkom gospodarskog oporavka"; zaključili su analitičari RBA.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter