(Hina/EPA)
Iz tvrtke HŽ Cargo u četvrtak su reagirali na izjavu ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković da je Uprava HŽ Carga smjenjena zbog loših rezultata, objašnjavajući da je pandemija Covid-19 utjecala na pad prometa i prihoda, a tvrtka je koristila mjeru odgode plaćanja poreza i doprinosa.
Ministar Butković je, naime, u četvrtak uoči sjednice Vlade potvrdio da je smjenio Upravu/direktora HŽ Carga Gordana Žurgu zbog loših rezultata. "Procijenio sam da to trebam napraviti, jer su podaci takvi da je promet u prva tri mjeseca pao za 23 milijuna kuna u odnosu na isto razdoblje prošle godine. U protekla dva mjeseca radnicima su isplaćene plaće bez poreza i doprinosa. Kontinuirano pada promet HŽ Carga, iako se u vrijeme koronakroze sve koncentriralo na teretni prijevoz, željeznički, a kasnije i kamionima. Situacija nije dobra, to je bila moja procjena i ja sam donio takvu odluku kao skupština", izjavio je Butković.
Iz HŽ Carga na upit Hine kažu kako su, u vezi poreza i doprinosa, koristili paket mjera koje je donijela Vlada odnosno mjeru odgode plaćanja.
"Na naše traženje za odgodom plaćanja zbog nastupa posebnih okolnosti, Porezna uprava Ministarstva financija nam dostavlja obavijest o ispunjavanju uvjeta za odgodom plaćanja", objašnjavaju iz HŽ Carga.
Navode i da se radi o mjerama propisanim člankom 107.a Općeg poreznog zakona, odnosno dvjema dopunama tog zakona (prva je na snazi je od 20. ožujka, a druga od 9. travnja), kao i dvjema izmjenama i dopunama Pravilnika o provedbi Općeg poreznog zakona, čime se regulira koji poduzetnici mogu koristiti te fiskalne pogodnosti, pod kojim uvjetima i za koje vrste javnih davanja.
"HŽ Cargo d.o.o. podnio je JOPPD obrazac za svakog radnika s iskazanim porezima i doprinosima. Temeljem tog JOPPD obrasca u Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje i u REGOS-u, kao i u Poreznoj upravi evidentiraju se porezi i doprinosi, ali pri tome porezno oslobođenje poduzetnika ne utječe na porezna prava stjecatelja dohotka (radnika), već ostvaruje sva porezna i socijalna prava putem REGOS-a (npr. u slučaju godišnjeg obračuna poreza na dohodak)", navode iz HŽ Carga.
Iz toga, kako nadalje navode, proizlazi da HŽ Cargo kao poduzetnik ne može biti dužan radnicima, može jedino biti dužan prema Poreznoj upravi Ministarstva financija, a to, kako ističu, sa socijalnim položajem radnika niti ostvarivanjem njihovih prava koja proizlaze iz uplaćenih poreza i doprinosa nema nikakve veze.
Iz HŽ Carga ističu kako je činjenica i da je Covid-19 utjecao na poslovanje odnosno da je zbog otkazivanja ili prolongiranja nekih poslova i smanjenja prijevoza na nekim ključnim relacijama, npr. prema Italiji, došlo do pada prihoda od prijevoza, uz istovremeno povećanja operativnih troškova zbog zatvorenog velikog broja kolodvora i smanjenja broja izvršnog osoblja od strane HŽ Infrastrukture.
"Sve je to uzrokovalo i promjenu tehničko-tehnološkog procesa prijevoza kod HŽ Carga, a time i povećanje troškova, pa je pad prihoda u odnosu na isto razdoblje prošle godine 18 posto, što je i Žurga javno iznio", naglašavaju iz HŽ Carga.
Stoga smatraju da je "iznesenim izjavama u pojedinim medijima javnost obmanjena i da je nanesena šteta ugledu Žurge".
Odlukom Skupštine HŽ Carga, a koju čini ministar Butković, u srijedu 27. svibnja Žurga je opozvan s funkcije Uprave-direktora.
"Imajući u vidu okolnost da su raspisani izbori, donošenje odluke o opozivu protivno je odredbi iz Zakona o postupku primopredaje vlasti i odredbi iz Zakona o trgovačkim društvima te je stoga zatraženo očitovanje Vlade RH o donošenju sporne odluke bez poštivanja zakonom propisane procedure, a posebno u okolnostima nakon raspisivanja izbora", zaključuju iz HŽ Carga.