(Hina/EPA)
Iz HUP-ove Koordinacije javnolinijskog prijevoza putnika u četvrtak su upozorili kako još uvijek nisu sklopljeni ugovori o javnim uslugama prijevoznicima iako je to zakonska obveza, te upozorili da je time ugroženo više od sedam tisuća radnih mjesta i prijevoz za više od 200 tisuća putnika.
Predsjednik Koordinacije Hrvoje Meštrović na novinskom brifingu je rekao da bez ugovora o javnim uslugama prijevoznici ne mogu održavati svoje poslovanje.
"Prijevoznici obavljaju 80 posto županijskog prijevoza, a kontinuirani izostanak rješavanja uvjeta poslovanja autobusnih prijevoznika i sufinanciranja nerentabilnih linija putem ugovora o javnoj usluzi kao jedinom mogućem načinu sufinanciranja javnog linijskog prijevoza, ugrožava prije svega socijalna prava građana u manjim, ruralnim dijelovima zemlje", rekao je.
Riječ je, kako je naveo, o više od 200.000 putnika koje pokrivaju javnolinijski prijevoznici
Poručio je kako je potrebno hitno potpisivanje ugovora o javnim uslugama, što je obveza države. Bez tih ugovora prijevoznici ne mogu opstati, kazao je napominjući kako traže da se ugovori potpišu na sedam godina kako bi se prijevozničke tvrtke mogle zadužiti, platiti dugove i investirati.
"Država već ima osiguran dio sredstva kroz budžet za prijevoz učenika srednjih škola za pomoć za otoke te je predviđeno još dodatnih 107 milijuna kuna. Sa tim bi se osiguralo, uz dodatno eventualno sufinanciranje samih općina i županija da se kompletan javnolinijski prijevoz održi da ne dođe do gašenja linija", pojasnio je.
Glavni direktor HUP-a Damir Zorić je istaknuo kako prijevoznici traže hitnu primjenu ugovora o javnoj usluzi.
"Prijevoznici su dovedeni do ruba neizvjesnosti - ne mogu planirati svoje poslovanje upravo zato što su se pri planiranju vodili odredbama važećeg Zakona o prijevozu u cestovnom prometu, koji nalaže potpisivanje ugovora u javnoj usluzi temeljem postojećih dozvola, odnosno voznim redovima u okviru koncesije za prijevoz po kojima se prometovalo na dan stupanja na snagu Zakona", rekao je.
Sada pak, kako je kazao, "imamo situaciju da država ne poštuje zakone koje je sama propisala".
Za korisnike usluga prijevoza to znači da je moguće ukidanje određenih linija koje su ekonomski neodržive, istaknuo je te dodao kako ovaj problem posebno pogađa nekoliko županija, posebno u Lici, Slavoniji, Baranji te rubnim dijelovima uz državnu granicu i mjesta koja nemaju alternativu u drugim oblicima prijevoza.
HUP stoga poziva da se hitno riješi situacija i da nadležne institucije postupe u skladu s važećim zakonom jer niti jedna ozbiljna i odgovorna tvrtka ne može poslovati niti planirati poslovanje u postojećim uvjetima.