SINGAPUR

Francuski EDF obaviješten o povećanoj razini plinova u nuklearki u Kini

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Francuska elektroenergetska tvrtka EDF objavila je u ponedjeljak da je dobila obavijest o podizanju razine inertnih plinova u nuklearnoj elektrani u Kini, čiji je suvlasnik, zajedno s kineskom tvrtkom CGN.

Američka televizija CNN izvijestila je u ponedjeljak da je Washington prošlog tjedna analizirao izvješće o curenju plina u nuklearnoj elektrani u Taishanu u pokrajini Guangdong.

Vlasnik je elektrane kompanija TNPJVC, koju su zajednički osnovali francuski EDF i China General Nuclear Power Group (CGN). EDF ima udio od 30 posto, a CGN 70 posto. 

Inženjerska tvrtka Framatom, koja je projektirala reaktor i uključena je u poslovanje nuklearke, upozorila je "izravnu radiološku prijetnju", navodi CNN.

Upozorenje Framatomea uključuje i optužbu da je kineski regulator za sigurnost povisio dopuštenu razinu radijacije oko Taishana kako bi izbjegao zatvaranje nuklearke, dodala je američka televizija.

U Kini je danas praznik i kineski regulator nije odgovorio na upit Reutersa da komentira tu informaciju.

Gomilanje plemenitih plinova zabilježeno je u primarnom sklopu reaktora broj 1 u Taishanu, izvijestila je danas francuska tvrtka, dodavši da je riječ o "poznatoj pojavi, koja je temeljno razrađena u operativnim procedurama reaktora, uz propisane odgovarajuće radnje".

Kineski CGN tvrdi da je poslovanje nuklearne elektrane u skladu sa sigurnosnim propisima i da je okruženje sigurno. 

"Podaci o redovitom praćenju pokazuju da su elektrana Taishan i njezino okruženje u skladu s normalnim parametrima", objavio je CGN na internetskoj stranici u nedjelju navečer.

Francuska tvrtka priopćila je da je sazvala izvanredni sastanak odbora direktora TNPJVC-a "na kojem bi trebali biti izneseni svi podaci i potrebne odluke".

Framatome i francuski regulator za nuklearnu energiju ASN nisu odmah željeli komentirati informaciju o povećanoj razini plinova u kineskoj nuklearki.

Reaktor u Taishanu bazira se na tehnologiji EPR, a projektirali su ga Francuzi. Prvi je reaktor tog tipa koji je pušten u rad, ističe Reuters.

Tehnologija EPR koristi se i u Francuskoj, Finskoj i Britaniji, u nuklearnoj elektrani Hinkley Point C čiji su investitori Kinezi.

Elektrana u Taishanu opskrbljuje strujom područje oko Guangzhoua i Shenzena, velikih industrijskih središta koja su proteklih tjedana imala problema s opskrbom strujom zbog visokih temperatura i niskog vodostaja u susjednom Yunnanu, navodi Reuters.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter