(Hina/EPA)
L'ETOILE, 16. lipnja 2020. (Hina/Reuters) - Francuski predsjednik Emmanuel Macron i vodeći proizvođač lijekova Sanofi najavili su u utorak ulaganja u domaću proizvodnju lijekova kako bi pomogli sustavu zdravstvene skrbi u borbi protiv koronavirusa.
Sanofi je najavio da će uložiti 610 milijuna eura u dvije tvornice u Francuskoj koje namjerava pretvoriti u centar za istraživanje, razvoj i proizvodnju cjepiva.
Macron je pak za posjeta Sanofijevoj tvornici u Marcy-L'Etoileu kazao da će država uložiti 200 milijuna eura u domaća istraživanja i proizvodnju lijekova.
Vlada će u četvrtak objaviti planove koji bi trebali potaknuti kompanije da vrate dio proizvodnje u Francusku, dodao je predsjednik.
"U krizi svi su uvidjeli da se neki lijekovi koji su u širokoj upotrebi više ne proizvode u Francuskoj i u Europi. Zato više ne smijemo samo postavljati pitanja već moramo izvući odgovarajuće zaključke", kazao je Macron.
Europa ugasila proizvodnju paracetamola
Među lijekovima koji bi se trebali ponovo proizvoditi u Francuskoj Macron je izdvojio paracetamol. Posljednja europska tvornica tog aktivnog sastojka analgetika zatvorena je 2008. godine.
Mnoge vlade zabrinula je ovisnost o uvozu paracetamola nakon što je Indija, jedan od vodećih svjetskih proizvođača, na početku pandemije nakratko zabranila njegov izvoz.
Francuski predsjednik izrazio je i nadu da će sljedećih dana postići dogovor sa Sanofijem o prednarudžbi potencijalnog cjepiva za Covid 19, ne navodeći detalje.
Sanofi razvija jedno cjepivo za Covid 19 u suradnji s britanskim GlaxoSmithKlineom a drugo s američkim Translate Biom. Klinička testiranja oba cjepiva trebala bi početi krajem ove ili početkom iduće godine.
Do kraja dana francuski predsjednik trebao bi održati virtualni sastanak sa čelnicima nekoliko farmaceutskih tvrtki, uključujući, između ostalog, Sanofijevog Hudsona i čelnike Pfizera, Johnson & Johnsona i Moderne.
Tko će i kada dobiti cjepivo?
Trenutno ne postoji odobreni lijek ni cjepivo za Covid 19 koji je do sada prouzročio smrt više od 431 tisuću ljudi širom svijeta. Farmaceutske tvrtke užurbano rade na lijekovima i cjepivu a vlade pokušavaju unaprijed osigurati njihovu nabavu.
Tema je posebno osjetljiva u Francuskoj nakon što je čelnik Sanofija Paul Hudson u svibnju natuknuo da Europa previše odugovlači s potporom radu na cjepivu. Naznačio je i da bi ga prvi mogli dobiti pacijenti u SAD-u budući da je Washington osigurao više novca.
Sanofi je ubrzo reterirao, obećavši da će cjepivo biti dostupno ljudima širom svijeta istodobno ali su Hudsonove izjave pokrenule val kritika na račun loše europske koordinacije.
Stoga je skupina europskih zemalja predvođena Francuskom, Njemačkom, Italijom i Nizozemskom prošle subote s britanskom AstraZenecom dogovorila nabavu 400 milijuna doza potencijalnog cjepiva.
Vlade zemalja EU-a naložile su pak prošlog petka Europskoj komisiji da pokrene pregovore o prednarudžbi do šest cjepiva, čija bi se nabava trebala financirati novcem iz kriznog fonda ukupne vrijednosti 2,4 milijarde eura, podsjeća Reuters.