LANJSKI REZULTATI POSLOVANJA

FINA: Istarska županija je u 2019. bila na 3. mjestu u Hrvatskoj po broju poduzetnika

| Autor: Milan PAVLOVIĆ
Istarski ipsilon (Goran ŠEBELIĆ / CROPIX)

Istarski ipsilon (Goran ŠEBELIĆ / CROPIX)


Zanimljiv je podatak da je broj zaposlenih, usprkos propasti Uljanik Grupe i činjenici da je u brodograđevnoj djelatnosti izgubljeno više od 2.400 radnih mjesta, lani rastao u odnosu na prethodnu godinu, pa je tako broj zaposlenih bio za gotovo 2 tisuće radnika ili 3,7 posto veći nego u 2018. godini

U odnosu na ostale dijelove Hrvatske Istarska županija je u 2019. godini bila na 3. mjestu po broju poduzetnika, na 4. mjestu po ostvarenoj dobiti razdoblja, te na 5. mjestu po broju zaposlenih i ukupnim prihodima.

Pokazuju to rezultati poslovanja istarskih poduzetnika za prošlu godinu koje je, u povodu 25. rujna, Dana Istarske županije, jučer objavila Financijska agencija FINA.

Rasli rashodi

U našoj je županiji, prema njima, u 2019. godini sjedište imao 11.291 poduzetnik, koji je zapošljavao 54.264 djelatnika što znači da je taj sektor lani zapošljavao više od jedne četvrtine ukupnog broja žitelja Poluotoka. Zanimljiv je podatak da je broj zaposlenih, usprkos propasti Uljanik Grupe i činjenici da je u brodograđevnoj djelatnosti izgubljeno više od 2.400 radnih mjesta, lani rastao u odnosu na prethodnu godinu, pa je tako broj zaposlenih bio za gotovo 2 tisuće radnika, ili 3,7 posto, veći nego u 2018. godini. Istovremeno rasli su i ukupni prihodi koji su kad se podvukla crta pod godinu iznosili 35,7 milijardi kuna, što je u porast u odnosu na prethodno razdoblje od 4,5 posto. Uz prihode rasli su i ukupni rashodi koji su iznosili 33,9 milijardi kuna i zabilježili rast od 3,9 posto, a rasla je i neto dobit koja je s ostvarenih 1,4 milijarde kuna bila za gotovo 3 posto veća nego ona ostvarena godinu dana ranije.

O dobroj poduzetničkoj klimi koja je vladala govori i podatak o značajnom rastu investicija u materijalnu i nematerijalnu imovinu.

Što se tiče vanjskotrgovinske razmjene uvoz je u 2019. godini povećan za 1,3 posto, ali je puno značajniji rast, i to od 6,6 posto, zabilježio izvoz, s tim da je trgovinski suficit bio pozitivan i iznosio 7,5 milijardi kuna. Prosječna mjesečna neto obračunata plaća iznosila je 5.933 kune, što je rast od 16,2 u odnosu na prosječnu plaću u 2018. godini. Taj iznos bio je i 2 posto iznad prosjeka zaposlenih kod poduzetnika na razini Hrvatske koji je lani iznosio 5.815 kuna.

Rang listu 41 grada i općine Istarske županije najveći istarski grad Pula predvodi po pitanju broja poduzetnika kojih je bilo 3.068, i po pitanju broja zaposlenih kojih je bilo 13.143, te po ukupnim prihodima s ukupno ostvarenih 7,6 milijardi kuna, ali i i po gubitku razdoblja koji je iznosio 417,4 milijuna kuna. Prvi po neto dobiti, s prijavljenih 706,1 milijun kuna, su poduzetnici Poreča, a po toj stavci, u kojoj lavovski dio otpada na dobit iz poslovanja dvije porečke hotelske kuće, Poreč se lani našao na visokom drugom mjestu na razini čitave Hrvatske.

Dobre gospodarske pokazatelje bilježi i drugi turističko središte poluotoka Rovinj koji se s 362 milijuna kuna dobiti našao na 10 mjestu u zemlji. Da je turistički sektor bio taj koji je najviše „vukao“ u 2019. godini kad su poslovni rezultati u pitanju pokazuju i statistika poslovanja poduzetnika u kojoj je porečka Valamar Riviera na prvom mjestu po gotovo svim promatranim parametrima. Najveći hrvatski hotelijer s više od 4 tisuće zaposlenih bio je lani najveći poslodavac na području Istarske županije. Ta je kompanija ostvarila najveće prihode, a oni su iznosili 2,1 milijardu kuna, najveću dobit razdoblja u iznosu 377 milijuna kuna, te najveći izvoz, a on je iznosio 1,69 milijarde kuna.

Hotelske kuće

Kad su ukupni prihodi u pitanju u TOP 5 poduzetnika s najvećim prihodima uspjela se ugurati samo jedna tvrtka čije poslovanje nije direktno vezano za turizam i to je Bina Istra koja se nalazi na 5. mjestu. Sva ostala mjesta zauzele su hotelske kuće, a nakon Valamara sam vrh su zauzele Maistra i Plava laguna. Iste turističke tvrtke su lani bile i najbolji istarski izvoznici, a na toj su listi među top deset i značajni industrijski proizvođači naše regije Rockwool Adriatic, TDR, Calucem i labinski Carel Adriatic, kao i informatički div iz Vodnjana Infobip. Valamar Riviera se inače u vrhu nalazi i po investicijama u dugotrajnu materijalnu i nematerijalnu imovinu s 686,7 milijuna uloženih kuna, a više od njih uložili su samo u pićanskom Rockwool Adriaticu čije je ulaganje iznosilo više od 723 milijuna kuna, dok su Valamar Riviera, Adris Grupa i Maistra lani najviše uložili u novu dugotrajnu imovinu.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter