(Hina/EPA)
Troškovi uvoza hrane dosegnut će ove godine rekordnu razinu, potaknuti poskupljenjem poljoprivrednih proizvoda i snažnom potražnjom u koronakrizi, priopćila je u četvrtak agencija Ujedinjenih naroda za hranu FAO.
Globalni troškovi uvoza hrane, uključujući troškove transporta, porast će u 2021. godini 12 posto, na 1.715 milijardi dolara, procjenjuje FAO.
Trgovina poljoprivrednim proizvodima porasla je u pandemiji koronavirusa, ali rast cijena od kraja 2020. godine znači veće rizike za siromašnije zemlje ovisne o uvozu, upozorio je FAO.
FAO-v indeks cijena hrane dosegnuo je u svibnju najvišu razinu u deset godina, odražavajući snažno poskupljenje žitarica, biljnih ulja i šećera.
Odvojeni indeks vrijednosti uvoza hrane, uključujući troškove prijevoza koji su također snažno porasli, dosegnuo je u ožujku najvišu vrijednost otkada je FAO počeo pratiti podatke, nadmašivši razine iz razdoblja velikih poskupljenja od 2006. do 2008. i od 2010. do 2012. godine.
Već u 2020. godini snažno povećanje obujma uvoza osnovnih namirnica povećalo je globalne troškove uvoza tri posto, na rekordnu razinu, ističe agencija UN-a.
Iznimka su pića i riblji proizvodi, osjetljiviji na prilike u gospodarstvu, navodi FAO, objašnjavajući da su potražnju za tim proizvodima ograničile teškoće u lancu opskrbe.
Glavni je pokretač rasta potražnje i cijena poljoprivrednih proizvoda u prošloj godini bio kineski uvoz, koji je, između ostalog odražavao nastojanja azijskog diva da obnovi svinjogojski sektor nakon epidemije afričke svinjske kuge.
Kineski uvoz kukuruza trebao bi u novoj sezoni 2021/2022. porasti na 24 milijuna tona, čime će ta zemlja zadržati poziciju najvećeg svjetskog uvoznika. U sezoni na izmaku trebao bi se učetverostručiti, na 22 milijuna tona, prognozira FAO.
Oporavak kineske proizvodnje svinjetine trebao bi rezultirati padom obujma globalne trgovine tim proizvodom i neutralizirati rast trgovine govedinom i mesom peradi pa će ukupna trgovina mesom ove godine stagnirati, procjenjuje FAO.