ZAGREB

Dolar ojačao prema košarici valuta, euro oslabio

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Na svjetskim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta prošloga tjedna blago porasla, pri čemu je američka valuta ojačala u odnosu na europsku, a oslabila u odnosu na japansku.

Dolarov indeks, koji pokazuje kretanje američke prema ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, ojačao je prošlog tjedna 0,15 posto, na 90,13 bodova.

Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti oslabio 0,3 posto, na 109,50 jena.

No, američka je valuta ojačala u odnosu na europsku, za 0,2 posto, pa je cijena eura skliznula na 1,2165 dolara.

Tečaj dolara i prošloga je tjedna oscilirao u skladu s trenutnim stavom na tržištu o tome hoće li zbog jačanja inflacijskih pritisaka čelnici američke središnje banke uskoro početi raspravljati o zaoštravanju monetarne politike ili ne.

Kada bi prevladao stav da se zbog snažnog oporavka gospodarstva i rasta inflacije to vrijeme bliži, dolar bi ojačao, a kada bi zabrinutosti u vezi inflacije popustile, dolar bi oslabio.

Tako je u četvrtak dolar znatno ojačao, nakon što je agencija za zapošljavanje ADP objavila da je u svibnju u SAD-u broj zaposlenih u privatnom sektoru porastao za 978.000, oko 300.000 više nego što se očekivalo.

Snažan rast zapošljavanja izazvao je zabrinutosti u vezi jačanja inflacijskih pritisaka, što bi moglo navesti američku središnju banku na zaoštravanje monetarne politike prije nego što se očekuje.

To je izazvalo rast prinosa na američke državne obveznice, pa su prinosi na 10-godišnje obveznice dosegnuli 1,6320 posto, a to je podržalo cijenu dolara.

Međutim, već u petak dolar je izgubio većinu prethodnih dobitaka jer je vladino izvješće pokazalo da je u SAD-u u svibnju ukupno zaposleno 559.000 ljudi, nešto manje od očekivanih 650.000.

„Unatoč solidnom rastu broja zaposlenih, u SAD-u je trenutno oko 5 posto ili 7,6 milijuna zaposlenih manje nego prije pandemije koronavirusa. To znači da je pred tržištem rada još dug put oporavka”, kaže Jocelyn Paquet, ekonomistica u National Bank of Canada.

Stoga su popustila strahovanja od pretjeranog jačanja potrošnje i inflacije.

„Podaci o zapošljavanju su pomalo razočaravajući. Loša vijest iz gospodarstva je zapravo dobra vijest za Fedovu izuzetno labavu monetarnu politiku, koja će i dalje držati dolar 'na konopcima'”, kaže Edward Moya, analitičar u tvrtki OANDA.

Posljednji podaci pokazuju da se inflacija kreće oko 3 posto, što je znatno iznad Fedove ciljane razine inflacije od 2 posto.

No, dužnosnici Feda neprestano ponavljaju da će rast inflacije biti privremen i da će nastaviti voditi popustljivu monetarnu politiku.

Ipak, neki od njih poručuju i da se bliži vrijeme kada bi trebalo započeti raspravu o smanjenju iznosa za kupnju državnih obveznica, što bi bio prvi korak prema zaoštravanju monetarne politike.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter