međunarodna tržišta

Wall Street se tehnički oporavio, no hoće li se održati?

| Autor: Hina
(Reuters)

(Reuters)


Nakon oštrog pada u protekla tri trgovinska dana, na Wall Stretu su u utorak glavni dionički indeksi promijenili smjer, ostvarivši znatnije dobitke, što je uobičajena reakcija tehničke prirode nakon velikog šoka, a hoće li oporavak biti održiv ovisit će prije svega o tome hoće li doći do nekih pozitivnih promjena u pogledu američke carinske politike.

U 18,30 sati po našem vremenu, Dow Jones bio je u plusu oko 690 bodova ili 1,82 posto, na 38.655 bodova, nakon skoka od 900 bodova na otvaranju. Istodobno, S&P 500 indeks ojačao je 1,6 posto, na 5.143 boda, a Nasdaq 1,59 posto, na 15.851 bod.

Tijekom protekla tri dana, cijene dionica oštro su korigirane naniže jer je na Wall Streetu zavladao strah da će carinska politika predsjednika Donalda Trumpa gurnuti američko i globalno gospodarstvo u recesiju. Ali nakon tri dana tržišnog 'pokolja', čini se da ulagači traže prilike za kupnju dionica po sada već podosta sniženim cijenama.

Omjer cijene i zarade kompanija čije su dionice sadržane u S&P 500 indeksu u ponedjeljak je na zatvaranju trgovanja bio ispod 17, što je povijesno 'jeftino', i daje ulagačima priliku da povoljno kupuju dionice za koje vjeruju da su preprodane.

"Ovo je vrlo normalna akcija, vrlo tehničke prirode nakon razdoblja šoka. Tržište je izrazito preprodano, a tržišta se uobičajeno ne kreću linearno", rekao je Keith Lerner iz Truista. 

Lerner je naveo i da su kroz povijest oporavci tržišta dionica uobičajeno povezani s njihovim velikim padovima, jer se ulagači u jednom trenutku, nakon panike, zabrinu da bi mogli propustiti idući ciklus rasta cijena. "U razdoblju neizvjesnosti, svaki djelić nove informacije je prekomjerno ekstrapoliran, što dovodi znatnijih promjena od uobičajenih", dodao je Lerner.

Ponedjeljak je obilježio najveći obujam trgovanja na američkim tržištima u zadnjih najmanje 18 godina, s otprilike 29 milijardi dionica koje su promijenile vlasnika. Dow Jones Industrial Average pao je za više od 1.700 bodova u jednom trenutku trgovanja. Između dnevnih uspona i padova indeks prošao je raspon od čak 2.595 bodova, da bi trgovanje završio s minusom od 349 bodova ili 0,9 posto.

S&P 500 indeks, pak, nakratko je u ponedjeljak zašao u područje medvjeđeg tržišta, jer je pao za više od 20 posto u odnosu na svoj povijesni rekord, no potom se blago oporavio, završivši trgovanje u laganom minusu. U četvrtak i petak prošli tjedan, međutim, potonuo je za 10 posto, što je bio najveći pad od 2020. tijekom izbijanja Covida, uslijed straha da će Trumpove šokantno visoke carinske stope za većinu svijeta dovesti do recesije.

No, unatoč porastu optimizma, ulagači će morati vidjeti više stabilnosti u američkoj trgovinskoj politici kako bi ovaj oporavak postao održiv, smatra Robertu Ruggirello, glavni direktor za ulaganja u Brave Eagle Wealth Management.

"Mora postojati neka stabilnost, nešto na temelju čega korporacije mogu donositi dugoročnije odluke o alokaciji kapitala. Moraju imati povjerenja u dosljednu politiku", rekao je Ruggirello.

Ulagači jedva čekaju bilo kakve novosti iz Bijele kuće koje bi mogle signalizirati da Trump pregovara o svojoj trgovinskoj politici.

Direktor Nacionalnog ekonomskog vijeća Bijele kuće Kevin Hassett rekao je u utorak za Fox Newsu da administracija upravlja "velikim brojem zahtjeva za pregovorima" od strane drugih država i da Trump daje prioritet "dvama našim najbližim saveznicima i trgovinskim partnerima", Japanu i Južnoj Koreji.

Ranije u utorak, Trump je objavio na društvenim mrežama da je imao "sjajan razgovor s vršiteljem dužnosti predsjednika Južne Koreje". Trump je u ponedjeljak razgovarao s japanskim premijerom Shigeruom Ishibom, koji će poslati tim u posjet Washingtonu radi pregovora o trgovinskom sporazumu.

"Trgovci vire iza svakog ugla tražeći čak i najmanji dašak trgovinskog dogovora ili promjena u podgledu carina", rekao je Jamie Cox, izvršni direktor u Harris Financial Group, dodavši da je tržište spremno za nevjerojatan rast."

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter