ASML

Nizozemski proizvođač strojeva za čipove polaže nade u AI

| Autor: Hina
Ilustracija (Pexels)

Ilustracija (Pexels)


Nizozemski proizvođač strojeva za čipove ASML izvijestio je u srijedu o skoku prihoda i dobiti u prvom tromjesečju, istaknuvši da računa na široku upotrebu umjetne inteligencije, unatoč previranjima koje su izazvale carine i kineski startup DeepSeek.

ASML-ov neto prihod poskočio je u razdoblju od siječnja do ožujka za 45,3 posto u odnosu na isto prošlogodišnje razdoblje, dosegnuvši 7,7 milijardi eura.

Neto dobit gotovo je udvostručena u odnosu na početak prošle godine i iznosila je 2,36 milijarde eura.

Vrijednost neto rezervacija strojeva iznosila je u prvom ovogodišnjem tromjesečju 3,9 milijardi eura i bila je za 11 posto veća nego u istom prošlogodišnjem razdoblju.

Neto rezervacije najnovijih strojeva baziranih na ultraljubičastoj svjetlosi (EUV) gotovo su udvostručene, na 1,2 milijarde eura, pokazuje poslovno izvješća. 

Glavni je pokretač rasta ASML-a i dalje umjetna inteligencija, rekao je izvršni direktor Christophe Fouquet.

Već prilikom predstavljanja poslovnih rezultata za treće prošlogodišnje tromjesečje čelnik nizozemske kompanije istaknuo je da potražnja za čipovima za umjetnu inteligenciju doživljava procvat dok tržište memorijskih i čipova za procesore posustaje.

Zbog slabije potražnje za memorijskim i procesorskim čipovima klijenti odgađaju narudžbe novih strojeva, a ASML zbog nizozemskih i američkih ograničenja ne smije prodavati tehnološki najnaprednije strojeve Kini.

Sredinom rujna nizozemska je vlada, de facto pod pritiskom Washingtona, zabranila ASML-u isporuke najsuvremenijih EUV strojeva kineskim kupcima, a nekih godinu dana ranije uvela joj je i obavezu pribavljanja dozvole za izvoz NXT:2000 serije i sofisticiranijih DUV strojeva.

U takvim je uvjetima SAD u četvrtom tromjesečju s Kinom dijelio poziciju najvećeg ASML-ovog tržišta, dosegnuvši udio od 28 posto zahvaljujući ulaganju tajvanskog TSMC-a u Arizoni i Intelovoj kupnji dvaju novih ASML-ovih „High NA” strojeva baziranih na ekstremnoj ultraljubičastoj litografiji (EUV), sa cijenom od oko 400 milijuna dolara.

U 2025. poslovanje nizozemskog diva zakomplicirale su carine novog stanara Bijele kuće Donalda Trumpa. 

Carine bi mogle utjecati na ASML-ovo poslovanje kroz isporuke u SAD, namete na uvezene dijelove i alate, uvoz materijala potrebnih za proizvodne procese u SAD-u i carine drugih zemalja na uvoz iz SAD, objasnio je u internom intervjuu objavljenom na stranici ASML-a financijski direktor Roger Dassen.

Trgovinski nameti neizravno će utjecati i na svjetski gospodarski rast, upozorio je Dassen, naglasivši ipak da taj utjecaj još uvijek izražen u brojkama.

Najavljene carine produbile su nesigurnost u makro okruženju, potvrdio je izvršni direktor Fouquet.

ASML je najveća europska tehnološka tvrtka i vodeći dobavljač strojeva za proizvodnju čipova, a klijenti su mu tehnološki divovi poput tajvanskog TSMC-a, američkog Intela i južnokorejskog Samsunga koji proizvode čipove za procesore, te tvrtke specijalizirane za memorijske čipove Micron i SK Hynix.

Još u trećem tromjesečju Kina je bila uvjerljivo na prvom mjestu s gotovo polovinom udjela u ASML-ovom neto prihodu, a SAD na drugom s udjelom od nekih 20 posto.

Početkom ove godine tehnološki svijet zatekao je kineski startup DeepSeek i njegov model za umjetnu inteligenciju koji troši znatno manje energije i iziskuje znatno manje čipova, pa se otvorilo pitanje hoće li tehnološki divovi uopće morati puno ulagati u čipove za AI. Većinu njih proizvodi trenutno TSMC, ASML-ov klijent.

Uspjeh kineskog startupa otvorio je pitanje hoće li tehnološki divovi, uključujući Google, Microsoft, Metu i Amazon, uopće morati puno ulagati u čipove za AI, uz zaključak informatičara da je DeepSeek možda donio novi standard razvoja umjetne inteligencije. 

Tromjesečna usporedba ASML-ovih poslovnih rezultata pokazuje oštar pad neto prihoda u prvom tromjesečju, za čak 17,2 posto. Neto dobit smanjena je u odnosu na prethodna tri mjeseca za 12,6 posto, a neto vrijednost rezervacija više je nego prepolovljena, na 1,2 milijarde eura.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter