SEPA STANDARD

Postaju li instant plaćanja uistinu standard i hoće li banke povisiti naknade?

| Autor: Glas Istre
Ilustracija (Pixabay)

Ilustracija (Pixabay)


Koliko puta ste putem neke od svojih bankovnih aplikacija nešto željeli platiti, unijeli sve podatke, potvrdili plaćanje i dobili obavijest: "Vaš nalog zadan je izvan radnog vremena, promijenite datum transakcije".

I to vam je jako išlo na živce. Zašto instant plaćanja mogu provesti fintechi poput Revoluta, KeksPaya i AirCasha, a ne može vaša banka? Tome je konačno došao kraj - SEPA dolazi, javlja HRT.

Naime, Uredbom EU-a o instant kreditnim transferima u eurima, tijekom 2025. sve banke moraju omogućiti prijenos sredstava u roku od nekoliko sekundi, 24 sata dnevno, 7 dana u tjednu, 365 dana u godini.

- Čekanja više nema. Vi danas možete platiti, i u nedjelju i u ponoć - i vaš novac će na drugi račun sjesti u roku od 10 sekundi. SEPA je zapravo Single Euro Payments Area - znači jedinstveno područje plaćanja unutar zemalja Europskog gospodarskog prostora i pridruženih zemalja, kao što je Švicarska. U njemu se osigurao standard u bezgotovinskim plaćanjima kako bi se potaknula jednostavnost i transparentnost plaćanja unutar cijele Unije, potvrdila je Gordana Soldo, savjetnica uprave iz FINA-e za HRT.


Obveza za instant slanje novca - tek u listopadu 2025.

- Mi instant infrastrukturu i mogućnost provođenja brzih transakcija imamo od 2020., kad je FINA omogućila infrastrukturu bankama. Tad se sustavu priključila polovina hrvatskih banaka. Upravo ova uredba donosi obvezatnost za sve pružatelje platnih usluga - za prihvat i za slanje novca. Međutim, slanje novca bit će obvezatno tek u drugoj fazi, od 9. listopada 2025. Ali svaka banka se može uključiti i ranije, jer u Hrvatskoj infrastruktura za to postoji. Ona se zove EuroNKSInst, napominje Soldo.

Bez naplate instant plaćanja kao 'premium usluge'

Naglasila je kako je taj sustav EuroNKSInst (Euroinstant platni sustav) Fina napravila među prvima u Europi, s vlastitim razvojnim timom, u suradnji s hrvatskom IT zajednicom. Dodala je kako je ustav stabilan te da banke ne moraju razvijati svoj poseban sustav za instant plaćanja. Samo svoje sustave moraju prilagoditi. Dok ih uredba na ovo nije natjerala, dodala je - banke su klijentima instant plaćanja naplaćivale kao 'premium' uslugu. Sada to viće neće moći biti slučaj.

Na pitanje 'Hoće li banke jednostavno povisiti ovu običnu naknadu pa će izjednačiti sa onom prije koja je bila premium?' odgovorila je - "Regulativa je vrlo jasna. Osim što je ukazana jednakost naknada ukazano je i to da se naknade ne smiju povećavati zbog uvođenja instanta".

- HNB pazi da se takve stvari ne bi događale. Tako da vjerujem da ćemo biti regulirani kako treba. Mislim da se banke neće igrati s EU, ako radi ničega drugoga - onda zbog svojih matica koje su u EU-u već potpale pod tu regulativu, odgovorila je.

Je li Europa konačno stala na kraj prastarom terminskom planu plaćanja u kojem sustav vaš novac drži zalokotan vikendom i praznicima? Hoće li to promijeniti brojanje na prste radnih dana prije nego vam poslodavac isplati plaću? Jer, sad više izgovora za to nema. Dopustite da budem skeptičan. Najteže se riješiti starih navika i tromosti sustava. Zato pomno pratite promjene, poručio je nakon razgovora Željko Kardum.

Cijeli prilog dostupan je ovdje.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter