Ilustracija (Pixabay)
Cijene nafte prekoračile su u petak na međunarodnim tržištima 76 dolara budući da su se trgovci fokusirali na najavljene nove poticaje za kinesko gospodarstvo i na prognoze o niskim temperaturama u Europi i SAD-u.
Na londonskom je tržištu cijena barela nakon podneva bila viša za 23 centa nego na jučerašnjem zatvaranju trgovine i iznosila je 76,16 dolara. Na američkom tržištu barelom se trgovalo po 36 centi višoj cijeni, od 73,49 dolara.
Tržišta su u novoj godini ohrabrile nove mjere kojima Peking namjerava potaknuti potrošnju građana i kompanija u 2025. godini.
Kina je u četvrtak neočekivano najavila da će podići plaće vladinim službenicima i pribaviti znatno više novca izdanjem državnih obveznica s vrlo dugim rokovima dospijeća kako bi financijski poduprla ulaganja kompanija i potrošnju građana.
Poticajne mjere ponovo su dospjele u žarište pozornosti nakon novih nagovještaja slabosti u kineskoj industriji na kraju prošle godine.
"Budući da će putanja kineskog gospodarskog rasta igrati ključnu ulogu u 2025., svi se nadaju da će vladine poticajne mjere potaknuti potrošnju i pripremiti teren za snažniju potražnju za naftom u predstojećim mjesecima", objašnjava Alex Hodes iz StoneX-a.
Cijene su na kraju tjedna u novoj godini poduprla i očekivanja snažnije potražnje za lož-uljem nakon najave nižih temperatura na sjevernoj hemisferi.
"Potražnji za naftom vjerojatno će ići na ruku niske temperature širom Europe i SAD-a", nagađa Giovanni Staunovo iz UBS-a.
Poticaj cijenama bio je i pad zaliha nafte u SAD-u u prošlom tjednu, za 1,2 milijuna barela, prema podacima ministarstva energetike. Zalihe benzina porasle su pak za čak 7,7 milijuna barela, a zalihe derivata za 6,4 milijuna budući da su rafinerije pojačale preradu, a potražnja je oslabila.
Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) odvojeno je objavila da je barel košarice nafte njezinih članica u četvrtak poskupio za 34 centa, na 74,93 dolara.