Hrvatska poljoprivredna komora

Prehrambena suverenost je prioritet i cilj

| Autor: Hina
Ilustracija (Željko Hladika / Pixsell)

Ilustracija (Željko Hladika / Pixsell)


Proizvodnja hrane je od nacionalne sigurnosti i važnosti, a prehrambena suverenost mora biti prioritet i cilj, istaknuto je u utorak na skupštini Hrvatske poljoprivredne komore (HPK), sa koje je poljoprivrednicima poručeno da se priključe kreiranju stajališta za novu Zajedničku poljoprivrednu politiku od 2027., jer je potrebno na vrijeme početi davati prijedloge i sugestije što se želi mijenjati po tompitanju u EU.

Ova je godina, kako je kazao predsjednik HPK Mladen Jakopović, bila izuzetno teška i zahtjevna za poljoprivredu, obilježile su je brojne nepogode uzrokovane sve češćim klimatskim promjenama koje tjeraju poljoprivrednike da promijene način razmišljanja o poljoprivredi.

"Osim klimatskih promjena koje čine sve veće štete, zadnjih smo godina svjedoci i tektonskih promjena na globalnom tržištu hrane i poljoprivrede, zbog čega su cijene glavnih sirovina vrlo niske i ugrožavaju našu proizvodnju, posebice jer robe dolaze iz uvoza po dampinškim cijenama", istaknuo je Jakopović napominjući kako je proizvodnja hrane od nacionalne sigurnosti i važnosti.

Naglasio je i važnost suradnje s resornim Ministarstvom poljoprivrede kako bi zajedno kreirali poljoprivrednu politiku koja će potaknuti veći rast proizvodnje, veće investicije u preradu i proizvodnju te potaknuti mlade da se bave poljoprivredom. Potrebne su, kako je rekao, investicije u primarnu proizvodnju i preradu kako bi domaći proizvođači bili konkurentni, a također je važno i udruživanje poljoprivrednih proizvođača.

Jakopović se osvrnuo i na nedavne medijske objave i kritike vezane uz članarinu HPK, napominjući kako ona godišnje iznosi 9,60 eura te je neopravdan bunt velikog broja poljoprivrednika, koji primaju potpore, a koji nisu spremni platiti članarinu, dok očekuju da se HPK bori za njihove interese, kako na lokalnoj, nacionalnoj, ali i na EU razini.

HPK već dugi niz godina pokušava s resornim Ministarstvom poljoprivrede pronaći najbolji model da se članarina naplati, jer je ona definirana Zakonom o HPK još od pretprošlog saziva skupštine iz 2018., kazao je, navodeći kako je poštivanje zakona imperativ. Pozvao je Ministarstvo da iduće godine sjednu i zajednički pronađu najbolji model naplate članarine, jer ako se želi snažna komora, poput onih u Austriji, Sloveniji, Češkoj ili Poljskoj, onda joj je nužna podrška, pa i financijska od poljoprivrednika.

Jakopović je pozvao sve članove skupštine i sve poljoprivrednike da se priključe i u borbi u kreiranju stajališta za novu Zajedničku poljoprivrednu politiku od 2027., jer je potrebno na vrijeme početi davati prijedloge i sugestije što se želi mijenjati.

Tušek: 2024. bila teška, nepredvidiva i puna izazova

Državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Zdravko Tušek također je istaknuo kako je 2024. bila teška, nepredvidiva i puna izazova - klimatske promjene, tržišni poremećaji, potreba znatnijeg i bržeg uvođenja investicija i inovacija u poljoprivrednu proizvodnju. Sve to utjecalo je na poljoprivredu, a Vlada je nizom mjera nastojala odgovoriti na te izazove i umanjiti posljedice, kazao je.

Kao imperativ u predstojećem razdoblju izdvojio je jačanje konkurentnosti u svim sektorima. "Moramo jačati konkurentnost u svim sektorima, moramo povećati ulaganja u infrastrukturu i raditi na uvođenju novih tehnologija, inovacija, prije svega na osiguravanju znatnih investicija", izjavio je.

Predsjednik Odbora za sustav krava-tele HPK, ujedno i mladi poljoprivrednik Dino Gelemanović istaknuo je kako su mladi poljoprivrednici ustrajni i nastavljaju se baviti stočarstvom i preradom, unatoč svim preprekama na koje nailaze.

Poručio je mladim poljoprivrednicima da se trebaju udruživati na svim osnovama, pa i više aktivirati kroz rad HPK i rad na terenu, kako bi privukli što veći broj mladih koji se žele baviti poljoprivredom.

"Pred nam su pregovori oko nove Zajedničke poljoprivredne politike EU od 2027. godine, pa ću kao predstavnik HPK nastojati što više biti na terenu i saslušati mišljenje proizvođača kako bi naše interes i želje bolje artikulirali prema Ministarstvu, a onda i u EU", kazao je Gelemanović, čija se obitelj bavi stočarstvom u Davoru kod Nove Gradiške, gdje ima klaonicu, preradu i mesnicu.

HPK je na danas održanoj 7. Skupštini usvojila program rada HPK za 2025. godinu, kao i niz drugih odluka vezano za funkcioniranje krovnog udruženja hrvatskih poljoprivrednika. 

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter