Ilustracija (Pixabay)
Ruski izvoznici žitarica ne namjeravaju jednostrano obustaviti isporuke pšenice Siriji, unatoč previranjima, rekao je u ponedjeljak čelnik udruge proizvođača i izvoznika žitarica Eduard Zernin.
Sirija je već gotovo 15 godina pod sankcijama EU-a i SAD-a. Godine 2014. američke postrojbe ušle su pak u Siriju kako bi spriječile opetovano jačanje islamističke skupine IS i danas zauzimaju regiju značajnu za uzgoj pšenice i drugih poljoprivrednih kultura.
Vlada Bašara al-Asada smatrala je američke snage okupatorima, ali radikalne islamističke skupine provalile su prije otprilike deset dana iz sirijske pokrajine Idlib i, nakon uzmaka sirijske vojske, zauzele glavni grad Damask. Predsjednik Bašar al-Asad otišao je iz Sirije i Moskva je u međuvremenu objavila da mu je odobrila azil.
Naoružane skupine spremaju se pak u Damasku ustoličiti novu vlast, a ruski proizvođači žitarica poručili su u ponedjeljak da su spremni i dalje opskrbljivati Siriju.
"Ruski izvoznici žitarica ne namjeravaju jednostrano razvrgnuti obveze iz sklopljenih ugovora", rekao je predsjednik Ruske unije proizvođača i izvoznika žitarica.
Sirija po njegovim procjenama uvozi oko dva milijuna metričkih tona pšenice godišnje i obustava ruskih isporuka mogla bi značiti prijetnju gladi za zemlju s više od 23 milijuna stanovnika.
"Sirija za nas nije ključni potrošač, ali je pristojno tržište s kapacitetom od oko dva milijuna tona pšenice godišnje", napomenuo je Zernin.
Ruski izvoznici surađivat će po riječima čelnika udruge sa sirijskom stranom na rješavanju plaćanja pšenice i nepodmirenih dugova. Rusija je Siriji bila odobrila kredite kako bi mogla plaćati uvezenu pšenicu.
Od početka aktualne poljoprivredne sezone Rusija je u Siriju, po procjenama Dmitrija Rilka iz konzultantske kuće IKAR, izvezla 300 tisuća tona pšenice i zauzima 24. mjesto na ljestvici kupaca ruske pšenice.