Ilustracija (Pixabay)
Rusija je stranim kupcima omogućila neizravno plaćanje plina, prema ažuriranoj uredbi ruskog predsjednika Vladimira Putina, u potrazi za rješenjima za američke sankcije Gazprombanku.
Nakon isključenja iz međunarodnog sustava bankovnog plaćanja SWIFT u 2022. godini Moskva je kupcima plina iz "neprijateljskih" zemalja odredila da ga moraju plaćati u rubljama, koristeći posebne račune u Gazprombanku.
Zapadne zemlje uvele su Rusiji zbog invazije na Ukrajinu više paketa sankcija, a krajem studenog SAD je na popis uvrstio i Gazprombank, zamrznuvši njegovu imovinu i zabranivši transakcije domaćim građanima i kompanijama, uz iznimku projekta vađenja nafte i plina na ruskom Dalekom istoku.
Gazprombank je jedina velika ruska financijska institucija koja je do sada bila izuzeta, napomenulo je američko ministarstvo financija u priopćenju, dodavši da su na popis uvrstili "još nekoliko desetaka" malih i srednjih ruskih banaka.
U četvrtak ruski predsjednik Vladimir Putin izmijenjenom je odredbom stranim kupcima otvorio i mogućnost posrednog plaćanja plina.
Plin isporučen stranim kupcima plaćat će ovlaštena banka, rubljama koje joj doznače druge financijske institucije, citira ruska agencija Interfax uredbu ruskog predsjednika.
Nekoliko sati nakon objave uredbe o mogućnosti posrednog plaćanja Gazprombank je objavio da je i dalje jedina ovlaštena banka za obradu plaćanja ruskog plina isporučenog stranim kupcima, ali da devize više neće mijenjati u rublje.
"Gazprombank više kupcima ne omogućuje konverziju stranih valuta u rublje za potrebe podmirenja računa na prirodni plin", navela je banka u priopćenju.
Izmijenjena uredba predviđa i mogućnost prebijanja potraživanja kupaca i prodavača plina.
"Obaveza plaćanja isporučenog plina može se u cijelosti ili dijelom podmiriti prebijanjem međusobnih potraživanja ruskog dobavljača i stranog kupca, na inicijativu ruskog dobavljača."
Rusija je prebijanjem potraživanja otvorila još jednu opciju plaćanja, citira Bloomberg riječi bivšeg slovačkog ministra gospodarstva i energetskog stručnjaka Karela Hirmana.
"U slovačkom slučaju, to bi moglo značiti da bi SPP (uvoznik - op. ur.), Eustream (operater slovačkog plinovoda - op. ur.) i Gazprom međusobno kompenzirali plaćanja", rekao je Hirman za Bloomberg.
"Na primjer, SPP ne bi Gazprom Exportu plaćao plin, već bi, umjesto toga, Eustreamu u ime Gazprom Exporta plaćao tranzit plina", pojasnio je bivši slovački ministar.
Reuters pak tumači da bi europski kupci ruskog plina, uključujući Mađarsku i Slovačku, mogli sada, umjesto u Gazprombanku, mijenjati forinte odnosno krune u rublje u drugim bankama, koje nisu pod sankcijama, poput ruskih podružnica austrijskog Raiffeisena, mađarskog OTP-a i talijanskog UniCredita.
Mađarska je u međuvremenu zatražila od SAD-a da plaćanje ruskog plina bude izuzeto iz sankcija Gazprombanku, rekavši da bi kaznene mjere mogle naškoditi i nekim američkim saveznicima.