Burza (Pixabay)
Na europskim su burzama u srijedu ujutro cijene dionica pale, drugi dan zaredom, dok ulagači čekaju poslovna izvješća kompanija i prvu procjenu Eurostata o bruto domaćem proizvodu (BDP).
STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9,30 sati u minusu 0,5 posto, oslabivši drugi dan zaredom.
Jutros je londonski FTSE indeks oslabio 0,51 posto, na 8.177 bodova, dok je frankfurtski DAX skliznuo 0,45 posto, na 19.390 bodova, a pariški CAC 0,78 posto, na 7.450 bodova.
Ulagači s oprezom čekaju nova poslovna izvješća kompanija, kao i prvu procjenu Eurostata o BDP-u, koja će pokazati kakva je bila situacija u gospodarstvima eurozone i cijele Europske unije u trećem tromjesečju.
I na većini azijskih burzi cijene su dionica pale. Azijski MSCI indeks bio je u 7,00 sati u minusu 0,2 posto.
Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks porastao gotovo 1 posto, dok su cijene dionica u Australiji, Šangaju, Južnoj Koreji i Hong Kongu pale između 0,6 i 1,5 posto.
Nikkei indeks ojačao je treći dan zaredom jer ulagači vjeruju da japanska središnja banka neće dodatno zaoštravati monetarnu politiku dok se rast gospodarstva ne ubrza.
No, na ostalim su burzama cijene dionica pale jer svi posljednji podaci pokazuju da kinesko gospodarstvo i dalje raste sporije nego što se očekivalo, a proći će određeno vrijeme prije nego što nedavno uvedeni monetarni i fiskalni poticaji daju rezultate.
Poruke kineskih vlasti govore da bi se tržište nekretnina, koje je već godinama u teškoj krizi, trebalo stabilizirati iduće godine, no da će oporavak biti suzdržan.
Zbog toga ulagače nije ohrabrio ni jučerašnji rast S&P 500 indeksa na Wall Streetu. Istodobno je Nasdaq indeks dosegnuo rekordnu razinu.
I jutros su terminski S&P 500 i Nasdaq indeks u plusu 0,3 posto, što se ponajviše zahvaljuje skoku cijene dionice Alphabeta za 6 posto.
Naime, taj tehnološki div objavio je nakon zatvaranja Wall Streeta poslovno izvješće, prema kojemu su prihodi i zarada te krovne kompanije Googlea porasli više nego što se očekivalo.