Ilustracija (Pixabay)
Na azijskim burzama cijene dionica snažno su porasle na početku tjedna u kojem se očekuje intenzivna objava poslovnih rezultata i zasjedanje tri velike središnje banke, pri čemu bi američka i britanska mogle naznačiti da će uskoro početi smanjivati kamatne stope, a japanska to i učiniti.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica jutros je oko 5,30 sati bio u plusu 0,4 posto, nakon pada za dva posto u prošlome tjednu.
Izgledi za rastom kamata u Japanu spustili su tokijski Nikkei indeks prošloga tjedna za čak šest posto, dok je jen uzletio prema dolaru za više od tri posto. Jutros je Nikkei u plusu 2,2 posto.
Istodobno, južnokorejski Kospi ojačao je 1,26 posto, hongkonški HSI 1,8 posto, a australski ASX 0,8 posto.
Investitori ugrađuju u cijene dionica popuštanje američkih kamatnih stoa za četvrtinu postotnog boda, a neki procjenjuju i da postoje šanse za njihovo smanjivanje i za pola posto, odnosno ukupno 68 baznih bodova do Božića.
"Fedovo Vijeće za otvorene operacije na tržištu vjerojatno će ovoga tjedna zadržati kamatne stope na postojećoj razini ali će revidirati svoju izjavu kako bi naznačilo da je njihovo smanjivanje vjerojatno na zasjedanju u rujnu", ističu analitičari Goldman Sachsa.
I Bank of Japan zasjeda u srijedu, a tržišta očekuju sa 70 posto šanse da će kamatne stope porasti za 10 postotnih bodova, na 0,2 posto, a neki očekuju i za 15 baznih bodova. Investitori su manje sigurni hoće li Bank of England na svom zasjedanju u četvrtak popuštati monetarnu politiku, pri čemu se šanse da ih smanji na 5 posto kreću oko 51 posto.
Eskalacija nasilja na Bliskom istoku jača jen i ciejne nafte
Na valutnim tržištima dolarov indeks koji mjeri izvedbu američke prema šest najvažnijih svjetskih valuta, oslabio je jutros 0,19 posto, na 104,17 bodova.
Pritom je tečaj jena ojačao za 0,17 posto prema dolaru te dolar tako stoji 153,5 jena, budući da je eskalacija nasilja na Bliskom istoku potaknula potražnju za ulaganjem u sigurniju imovinu, a to je i japanski jen.
Tečaj eura, pak, porastao je 0,12 posto prema dolaru, na 1,0868 dolara.
Na naftnim tržištima cijene barela blago su ojačale zbog straha od moguće eskalacije nasilja na Bliskom istoku nakon raketnog udara na Golansku visoravan kojaje pod izraelskom okupacijom, pri čemu Izraeć i SAD krive libanonsku naoružanu skupinu Hezbollah.
Barel Brenta poskupio je četiri centa, na 81,17 dolara, a američkog WTI-ja je oslabio 7 centi, na 77,09 dolara.