Ilustracija (Pexels)
Na azijskim su burzama u petak cijene dionica porasle, ponajviše u tehnološkom sektoru, nakon boljih nego što se očekivalo poslovnih rezultata Applea, dok je tečaj dolara prema jenu oštro pao nakon intervencija japanskih vlasti na tržištu.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je u 7,00 sati u plusu oko 1 posto, pa je na putu dobitaka drugi tjedan zaredom.
Pritom su cijene dionica u Južnoj Koreji, Australiji i Hong Kongu porasle između 0,1 i 1,2 posto. Na burzama u Tokiju i Šangaju se zbog praznika ne radi.
Najviše su jutros porasle cijene dionica u tehnološkom sektoru, posebice dobavljača Applea, jer je taj tehnološki div izvijestio o boljim nego što se očekivalo rezultatima u prvom tromjesečju.
Doduše, i prihodi i zarada Applea pali su u odnosu na isto lanjsko razdoblje, no bili su veći nego što su analitičari procjenjivali.
Kako je Apple najavio i program otkupa vlastitih dionica na tržištu u vrijednosti od rekordnih 110 milijardi dolara, cijena dionice te kompanije skočila je oko 7 posto.
Tako azijske burze prate jučerašnji rast Wall Streeta, kada je Dow Jones ojačao 0,85 posto, S&P 500 oko 0,9, a Nasdaq indeks 1,5 posto.
Među najvećim je dobitnicama, sa skokom cijene za gotovo 10 posto, bila dionica Qualcomma jer je taj proizvođač čipova izvijestio o većim nego što se očekivalo prihodima i zaradi u proteklom tromjesečju.
Dosad je oko 370 kompanija iz sastava S&P 500 indeksa izvijestilo o rezultatima, pri čemu ih je 77 posto nadmašilo očekivanja po pitanju zarada.
Zbog toga sada analitičari u anketi Reutersa procjenjuju da su zarade kompanija u prvom tromjesečju porasle oko 6,5 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje, dok se prije mjesec dana očekivao rast zarada za 5,1 posto.
Dolar oslabio, cijene nafte porasle
Na valutnim je tržištima, pak, vrijednost dolara prema košarici valuta pala, pa je dolar na putu gubitaka u ovom tjednu.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se jutros oko 105,32 boda, dok je jučer u ovo doba iznosio 105,78 bodova.
Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti skliznuo sa 156,00 jena, koliko je iznosio jučer u ovo doba, na 152,95 jena.
Cijena jena posljednjih dana raste jer japanske vlasti interveniraju na tržištu kako bi spriječile slabljenje jena, s obzirom da je njegov tečaj prema dolaru nedavno skliznuo na najniže razine u 34 godine.
Američka je valuta oslabila i prema europskoj, pa je cijena eura dosegnula 1,0730 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,0720 dolara.
Cijene su nafte, pak, porasle. Cijena barela na londonskom tržištu ojačala je jutros 0,25 posto, na 83,85 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 0,24 posto, na 79,15 dolara.