(iStock)
Na većini azijskih burzi cijene su dionica u četvrtak pale jer rast gospodarstava u regiji nije baš impresivan, pa tako burzovni indeksi prate jučerašnji pad Wall Streeta.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati gotovo nepromijenjen u odnosu na jučer, kada je skliznuo na najnižu razinu u mjesec dana.
Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks oslabio 0,1 posto, dok su cijene dionica u Australiji i Šangaju pale između 0,6 i 1,1 posto. U Južnoj Koreji i Hong Kongu porasle su, pak, između 0,4 i 0,7 posto.
Većina kineskih burzovnih indeksa i jutros je u minusu i ne uspijevaju se odmaknuti od najnižih razina u pet godina jer su ulagači i dalje pod dojmom jučer objavljenih podataka koji ukazuju na sporiji nego što se očekivalo oporavak drugog po veličini svjetskog gospodarstva.
U Hongu Kongu i Južnoj Koreji cijene su dionica, pak, porasle, što je uglavnom posljedica korekcije nakon višednevnog pada.
Većina ostalih burzi u regiji prati jučerašnji pad Wall Streeta drugi dan zaredom. Dow Jones oslabio je 0,25 posto, dok je S&P 500 skliznuo 0,56, a Nasdaq indeks 0,59 posto.
Ulagače je jučer pokolebao podatak da je u SAD-u u prosincu potrošnja porasla 0,6 posto na mjesečnoj razini, više nego što se očekivalo.
To je pozitivan podatak jer pokazuje da osobna potrošnja, najveći pokretač bruto domaćeg proizvoda (BDP), stabilno raste, no ulagače je pokolebao u vezi smanjenja kamatnih stopa.
Naime, rast potrošnje ukazuje na to da rastu plaće i potražnja, a to bi moglo podržati i rast potrošačkih cijena.
A to, pak, znači da bi se inflacija mogla zadržati na povišenim razinama dulje nego što se očekivalo, pa Fed nema razloga žuriti sa smanjenjem kamatnih stopa.
Krajem prošle godine cijene su dionica snažno porasle jer su se ulagači nadali da će Fed ove godine agresivno smanjiti kamatne stope, počevši od sjednice u ožujku.
No, te su nade u međuvremenu splasnule zbog stabilnog rasta gospodarstva i poruka čelnika središnje banke da nema potrebe žuriti sa smanjenjem kamata.
Još prije desetak dana procjenjivalo se da postoji gotovo 80 posto izgleda da će Fed u ožujku smanjiti kamate, a sada su ti izgledi pali na samo 55 posto.
Dolar oslabio, cijene nafte porasle
A na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta blago skliznula s najviše razine u mjesec dana.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se jutros oko 103,25 bodova, dok je jučer u ovo doba iznosio 103,30 bodova.
Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti porastao s jučerašnjih 147,15 na 147,90 jena.
No, američka je valuta oslabila u odnosu na europsku, pa je cijena eura dosegnula 1,0895 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,0875 dolara.
Cijene su nafte, pak, porasle. Cijena barela na londonskom tržištu ojačala je jutros 0,28 posto, na 78,10 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 0,59 posto, na 72,95 dolara.