svjetska tržišta

Europski ulagači oprezni, indeksi stagniraju

| Autor: Hina
Ilustracija (Pixabay)

Ilustracija (Pixabay)


Na europskim se burzama u srijedu ujutro trguje oprezno, kao i dan prije, dok ulagači čekaju nove vijesti koje bi mogle usmjeriti tržišta.

STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9,30 sati u minusu 0,1 posto, oslabivši drugi dan zaredom.

Pritom je londonski FTSE indeks oslabio 0,19 posto, na 7.667 bodova, a pariški CAC 0,02 posto, na 7.425 bodova. Frankfurtski DAX ojačao je, pak, 0,06 posto, na 16.698 bodova.

I na većini azijskih burzi cijene su dionica pale. MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 9,30 sati u minusu 0,5 posto, skliznuvši blizu najniže razine u mjesec dana.

Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks skočio više od 2 posto i probio se, po prvi put nakon 34 godine, iznad razine od 34.000 bodova.

No, cijene dionica u Šangaju, Južnoj Koreji, Hong Kongu i Australiji pale su između 0,4 i 0,7 posto.

Snažan rast japanskog Nikkei indeksa zahvaljuje se, među ostalim, rastu cijena dionica velikih izvoznika jer zbog slabosti jena njihovi proizvodi na inozemnim tržištima postaju jeftiniji.

I dok je Nikkei dosegnuo najviše razine u 34 godine, pojedini kineski burzovni indeksi kreću se blizu najnižih razina u pet godina.

Posljedica je to sporijeg nego što se očekivalo oporavka kineskog gospodarstva od koronakrize.

Ni na ostalim burzama u regiji raspoloženje nije ništa bolje, pa tako indeksi prate jučerašnji pad Wall Steeta, kada je Dow Jones oslabio 0,4, a S&P 500 za 0,15 posto. Nasdaq indeks ojačao je, pak, 0,1 posto.

Nakon snažnog rasta u ponedjeljak, jučer su Dow Jones i S&P 500 indeks blago pali jer su ulagači oprezni uoči izvješća koja će pokazati kako se inflacija u SAD-u kretala u prosincu.

Izvješće o potrošačkim cijenama bit će objavljeno u četvrtak, a o proizvođačkim cijenama u petak.

Ta bi izvješća mogla osjetno utjecati na očekivanja u vezi kamatnih stopa američke središnje banke.

Ulagači su se donedavno nadali agresivnom smanjenju kamata Feda, počevši od ožujka, no nakon objave zapisnika s posljednje lanjske sjednice Feda takve su špekulacije splasnule.

Sada se na tržištu novca procjenjuje da postoji 65 posto izgleda da bi Fed u ožujku mogao smanjiti kamate za 0,25 postotnih bodova, dok su prije tjedan dana ti izgledi iznosili gotovo 80 posto.

„Puno toga na tržištu ovisi o špekulacijama što će Fed učiniti u idućem razdoblju. Tržište skače u jednom ili drugom smjeru jer ulagači pokušavaju pogoditi što će Fed učiniti”, objašnjava Tim Ghriskey, portfelj menadžer u tvrtki Ingalls & Snyder.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter