svjetska tržišta

Azijski ulagači oprezni na kraju tjedna

| Autor: Hina
Ilustracija (Pexels)

Ilustracija (Pexels)


Na azijskim su burzama u petak cijene dionica pale četvrti dan zaredom jer ulagači ne žele riskirati nakon jučerašnjeg pada Wall Streeta, a uoči izvješća o zapošljavanju u SAD-u, koje bi moglo znatno utjecati na smjer tržišta.

MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati u minusu 0,1 posto, oslabivši četvrti dan zaredom.

Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks porastao 0,5 posto, dok su cijene dionica u Australiji, Šangaju, Hong Kongu i Južnoj Koreji pale između 0,1 i 0,5 posto.

Na samom početku današnjeg trgovanja većina je indeksa porasla, zahvaljujući korekciji cijena dionica nakon pada tri dana zaredom.

No, ubrzo se situacija promijenila, pa su indeksi ponovno zaronili u negativno područje.

Ulagači nisu skloni riziku, s obzirom da su jučer na Wall Streetu cijene dionica pale treći dan zaredom. Doduše, Dow Jones ojačao je 0,03 posto, no S&P 500 skliznuo je 0,34, a Nasdaq indeks 0,56 posto.

Pad S&P 500 indeksa u prva tri dana godine nije zabilježen od 2015., a posljedica je splašnjavanja euforije u vezi smanjivanja kamatnih stopa.

U posljednjim mjesecima prošle godine cijene su dionica snažno porasle jer su se ulagači nadali agresivnom smanjenju kamata Feda u ovoj godini.

Premda procjene čelnika Feda s posljednje lanjske sjednice pokazuju da u ovoj godini očekuju smanjenje kamata u tri navrata, na tržištu se špekulira da će Fed smanjiti kamate u šest navrata, počevši od ožujka.

No, zapisnik s posljednje prošlogodišnje sjednice američke središnje banke, objavljen u srijedu, nije dao naznake kada bi moglo slijediti smanjenje kamata.

Na tržištu novca posljednjih se dana procjenjivalo da postoji više od 70 posto izgleda da će Fed već u ožujku početi smanjivati kamate, no nakon objave zapisnika Feda ti su izgledi smanjeni na manje od 70 posto.

Jučer objavljeni podaci s američkog tržišta rada nisu znatnije utjecali na očekivanja u vezi inflacije i kamata.

No, na to bi moglo utjecati službeno izvješće vlasti o zapošljavanju i rastu plaća u SAD-u u prosincu, koje će biti objavljeno u petak poslijepodne.

Analitičari u anketi Reutersa procjenjuju da je u tom mjesecu broj zaposlenih povećan za otprilike 170 tisuća, manje u odnosu na 199 tisuća mjesec dana prije.

Dolar oslabio, cijene nafte porasle

A na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta blago pala.

Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se jutros oko 102,39 bodova, dok je jučer u ovo doba iznosio 102,49 bodova.

Unatoč tom padu, dolarov indeks na putu je dobitka u ovom tjednu od oko 1 posto.

Jutros je tečaj dolara prema japanskoj valuti porastao s jučerašnjih 143,40 na 144,70 jena.

No, američka je valuta oslabila u odnosu na europsku, pa je cijena eura dosegnula 1,0955 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,0925 dolara.

Cijene su nafte, pak, nadoknadile dio jučerašnjih gubitaka. Cijena barela na londonskom tržištu ojačala je jutros 0,58 posto, na 78,05 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 0,76 posto, na 72,75 dolara.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter