svjetska tržišta

Europske burze u minusu nakon oštrog pada Wall Streeta

| Autor: Hina
Ilustracija (Pexels)

Ilustracija (Pexels)


Na europskim su burzama u četvrtak ujutro cijene dionica pale jer ulagači nisu voljni dodatno riskirati nakon jučerašnjeg oštrog pada burzovnih indeksa na Wall Streetu.

STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9,30 sati u minusu 0,3 posto. Izgubivši dio jučerašnjih dobitaka.

Jutros je londonski FTSE indeks oslabio 0,21 posto, na 7.699 bodova, dok je frankfurtski DAX skliznuo 0,25 posto, na 16.690 bodova, a pariški CAC 0,29 posto, na 7.560 bodova.

I na većini azijskih burzi cijene su dionica pale. MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 9,30 sati u minusu 0,3 posto.

Pitom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks oslabio 1,6 posto, dok su cijene dionica u Australiji i Južnoj Koreji pale između 0,4 i 0,6 posto. U Šangaju i Hong Kongu su, pak, blago porasle.

Blagi rast cijena dionica na kineskim burzama uglavnom se zahvaljuje korekciji nakon što su prethodnih dana pale na najniže razine u više godina.

Ostale azijske burze prate, pak, jučerašnji oštar pad Wall Streeta. Dow Jones skliznuo je 1,27 posto, dok je S&P 500 potonuo 1,47, a Nasdaq indeks 1,50 posto.

Na početku jučerašnjeg trgovanja nije se činilo da će se situacija tako razvijati jer je Dow Jones dosegnuo novu rekordnu razinu, dok se S&P 500 primaknuo najvišoj razini u povijesti na samo 0,5 posto.

No, u drugom dijelu trgovanja uslijedila je rasprodaja dionica, pa su indeksi izgubili sve početne dobitke i do kraja trgovanja pali više od 1 posto u odnosu na zatvaranje tržišta dan prije.

„Indeksi su bili blizu rekordnih razina kada su naišli na otpor. Bila je to iznenađujuće agresivna rasprodaja, no u tome ima nekog smisla, s obzirom koliko su snažno u kratkom vremenu cijene dionica porasle”, kaže Jay Hatfield, portfelj menadžer u tvrtki InfraCap.

Na najvećoj svjetskoj burzi indeksi su rasli sedam tjedana zaredom jer ulagači vjeruju da je nakon više od godinu i pol dana ciklus zaoštravanja monetarne politike završen i da iduće godine slijedi smanjenje kamatnih stopa, s obzirom da inflacijski pritisci u SAD-u postupno popuštaju.

I dok čelnici Feda procjenjuju da će u idućoj godini kamate smanjiti u tri navrata, najvjerojatnije za po 0,25 postotnih bodova, na tržištu se špekulira da je u idućoj godini moguće smanjenje kamata čak u šest navrata, počevši od ožujka.

No, to su samo procjene, a o daljnjim realnim gospodarskim pokazateljima ovisit će kako će Fed reagirati.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter