Ilustracija (Pexels)
Na većini azijskih burzi cijene su dionica u srijedu porasle, pa tako prate smjer Wall Streetu, gdje vlada euforija jer se ulagači nadaju da će uskoro američka središnja banka početi smanjivati kamatne stope.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati u plusu 0,6 posto.
Pitom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks ojačao 1,6 posto, dok su cijene dionica u Australiji, Južnoj Koreji i Hong Kongu porasle između 0,6 i 1,5 posto. U Šangaju su, pak, pale 0,7 posto.
U Šangaju su cijene dionica pale jer drugo po veličini svjetsko gospodarstvo raste sporije nego što se očekivalo, a nema novih vijesti o dodatnim značajnijim poticajnim mjerama.
Na Tokijskoj su burzi, pak, cijene dionica znatno porasle drugi dan zaredom jer su na posljednjoj ovogodišnjoj sjednici čelnici japanske središnje banke odlučili zadržati izuzetno popustljivu monetarnu politiku.
I ostale azijske burze prate jučerašnji daljnji rast Wall Streeta. Dow Jones porastao je 0,68 posto, dok je S&P 500 porastao 0,59, a Nasdaq indeks 0,66 posto.
Na najvećoj svjetskoj burzi i dalje vlada dobro raspoloženje jer ulagači vjeruju da je nakon više od godinu i pol dana ciklus zaoštravanja monetarne politike završen i da iduće godine slijedi smanjenje kamatnih stopa, s obzirom da inflacijski pritisci postupno popuštaju.
Donedavno je na tržištu glavna tema bila kada će Fed završiti ciklus povećanja kamata, a sada se najviše špekulira o tome kada će i za koliko u idućoj godini središnja banka smanjiti kamate.
Posljednjih dana čelnici Feda poručuju da još ne razmatraju to pitanje, no na tržištu se procjenjuje da postoji više od 60 posto izgleda da će središnja banka kamate početi rezati već u ožujku.
I dok čelnici Feda procjenjuju da će u idućoj godini kamate smanjiti u tri navrata, najvjerojatnije za po 0,25 postotnih bodova, na tržištu se špekulira da je u idućoj godini moguće smanjenje kamata čak u šest navrata.
„Tržište je u zamahu jer trenutno nema ničega što bi ga moglo pritisnuti”, kaže Ross Mayfield, strateg u tvrtki Baird.
Dodaje da je tržište vjerojatno optimističnije po pitanju smanjenja kamata nego Fed, pa čelnici središnje banke pokušavaju ublažiti euforiju ulagača.
No, to im zasad ne uspijeva. Tim više što će, čini se, američko gospodarstvo izbjeći recesiju, unatoč oštrom povećanju kamata, pa i to podržava euforiju ulagača.
Zahvaljujući tim tezama, na Wall Streetu je trend rasta burzovnih indeksa ušao u osmi tjedan, pri čemu su S&P 500 i Nasdaq dosegnuli najviše razine u ovoj godini, a Dow Jones najvišu razinu u povijesti.
Dolar oslabio, cijene nafte stagniraju
A na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta pala treći dan zaredom.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se jutros oko 102,20 bodova, dok je jučer u ovo doba iznosio 102,50 bodova.
Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti skliznuo s jučerašnjih 143,75 na 143,70 jena.
Američka je valuta oslabila i u odnosu na europsku, pa je cijena eura dosegnula 1,0970 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,0920 dolara.
Cijene nafte, pak, stagniraju, nakon dva dana rasta. Cijena barela na londonskom tržištu oslabila je jutros 0,04 posto, na 79,20 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 0,07 posto, na 73,95 dolara.