(Pixabay)
Na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta pala i prošloga tjedna, trećega zaredom, dok ulagači procjenjuju kada će središnje banke zapadnih zemalja početi smanjivati kamatne stope.
Dolarov indeks, koji prati vrijednost američke prema šest najvažnijih svjetskih valuta, skliznuo je prošloga tjedna 0,2 posto, na 103,19 bodova.
Pritom je dolar prema europskoj valuti ojačao 0,5 posto, pa je cijena eura skliznula na 1,0885 dolara.
No tečaj dolara pao je prema japanskoj valuti, za 1,8 posto, na 146,80 jena.
Slabljenje dolara treći tjedan zaredom posljedica je uvjerenja ulagača da je američka središnja banka završila ciklus povećanja kamatnih stopa jer inflacija u SAD-u slabi.
Stoga ulagači posljednjih dana pažljivo prate poruke čelnika Feda. Premda se njihove poruke razlikuju, može se zaključiti da je Fed vjerojatno završio ciklus povećanja kamata, pa se na tržištu sada špekulira kada bi Fed mogao početi smanjivati kamate.
Optimističniji analitičari procjenjuju da bi to mogao učiniti već u ožujku, dok oni realniji to očekuju polovicom iduće godine.
I dok je tečaj dolara prema japanskoj valuti oštro pao, prema europskoj je porastao.
Slabljenje eura uslijedilo je u četvrtak, kada je prva procjena Eurostata pokazala da je inflacija u eurozoni u studenome skliznula na 2,4 posto, najnižu razinu od polovice 2021. godine.
To je podržalo tezu da je Europska središnja banka (ECB) završila ciklus povećanja kamata i da se uskoro može očekivati smanjenje kamatnih stopa, s obzirom da gospodarstvo eurozone slabi.
Premda čelnici ECB-a poručuju da je još prerano o tome razgovarati, na tržištu se špekulira da bi prvo smanjenje kamata moglo uslijediti već u travnju.