Ilustracija (Pexels)
Na azijskim su burzama u ponedjeljak cijene dionica blago pale jer, osim nade u pozitivan ishod razgovora između predsjednika Kine i SAD-a ovoga tjedna, nema značajnijih razloga za kupnju dionica.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati u minusu 0,1 posto.
Pritom je japanski Nikkei indeks oslabio 0,1 posto, dok su cijene dionica u Australiji, Šangaju, Južnoj Koreji i Hong Kongu skliznule između 0,1 i 0,3 posto.
Azijske ulagače nije impresionirao rast Wall Streeta u petak, koji se uglavnom temeljio na rastu cijena dionica tehnoloških divova.
Tom je sektoru pogodovao pad prinosa na obveznice, s obzirom da se procjenjuje da američka središnja banka više neće povećavati kamatne stope.
No, to je sve.
„Dosad je tržište svaku lošu gospodarsku vijest shvaćalo kao dobru jer to znači da Fed neće više povećavati kamate stope. No, na tržištu obveznica te su procjene već ugrađene u prinose, pa nema više puno prostora za njihov daljnji pad. A to znači da s te strane više neće biti poticaja za tržište dionica. Ukratko, smatramo da se rast tržišta neće nastaviti”, pišu analitičari brokerske kuće Nomura Securities u osvrtu na situaciju na tržištima.
Posljednjih tjedana cijene su dionica rasle jer se procjenjuje da su američka i i ostale središnje banke zapadnih zemalja završile ciklus povećanja kamatnih stopa.
No, kako se inflacija i dalje kreće znatno iznad ciljanih razina, središnje banke vjerojatno će zadržati povišene kamate dulje razdoblje nego što se očekivalo.
A to znači da će se rast gospodarstava dodatno usporiti, što bi moglo loše utjecati na tržište dionica.
Ulagači su oprezni i zbog toga što je u petak agencija Moody's smanjila izglede za kreditni rejting SAD-a sa 'stabilnih' na 'negativne'.
Podršku kineskim burzama pruža tek nada u napredak u vezi otvorenih gospodarskih pitanja između SAD-a i Kine na sastanku ovoga tjedna između predsjednika Joea Bidena i Xi Jinpinga u San Franciscu.
S druge strane, agencija Moody's upozorila je da će daljnje slabljenje kineskog nekretninskog tržišta negativno utjecati na rast gospodarstva.
Dolar oslabio, cijene nafte pale
A na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta blago pala.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se jutros oko 105,80 bodova, dok je u petak navečer iznosio 105,85 bodova.
Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti porastao sa 151,50 na 151,55 jena.
No, američka je valuta oslabila u odnosu na europsku, pa je cijena eura dosegnula 1,0690 dolara, dok je u petak navečer iznosila 1,0685 dolara.
Cijene su nafte, pak, nastavile silaznim trendom, koji je ušao u četvrti tjedan. Cijena barela na londonskom tržištu skliznula je jutros 0,93 posto, na 80,65 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 0,95 posto, na 76,45 dolara.