Ilustracija (Pexels)
Na azijskim su burzama u četvrtak cijene dionica porasle, kao i na Wall Streetu dan prije, dok je dolar oslabio jer ulagači vjeruju da je američka središnja banka završila ciklus povećanja kamata.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati u plusu više od 1 posto.
Pritom je japanski Nikkei indeks ojačao 1,2 posto, dok su cijene dionica u Hong Kongu, Australiji Južnoj Koreji porasle između 0,8 i 1,7 posto. U Šangaju su, pak, blago pale.
Tako azijske burze prate jučerašnji rast Wall Streeta, kada je
Dow Jones ojačao 0,7 posto, S&P 500 više od 1, a Nasdaq indeks više od 1,6 posto.
To se zahvaljuje odluci čelnika američke središnje banke na redovnoj sjednici da kamate ostaju nepromijenjene, u rasponu od 5,25 do 5,50 posto.
To se, doduše, i očekivalo, no pozitivno je na tržište, po sudu analitičara, utjecala ublažena retorika Jeromea Powella po pitanju inflacije i kamata, premda je predsjednik Feda ostavio otvoren prostor za još jedno povećanja kamata.
To je druga sjednica zaredom kako je Fed kamate ostavio nepromijenjene, nakon što ih je zbog visoke inflacije povećao na 11 prethodnih sjednica.
„Premda je Powell inzistirao na tome da je mogućnost daljnjeg povećanja kamata otvorena, nije djelovao uvjerljivo”, kaže Edward Moya, analitičar u tvrtki Oanda.
Dolar oslabio, cijene nafte porasle
A na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta pala.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, skliznuo je jutros 0,11 posto, na 106,34 boda.
Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti oslabio 0,3 posto, na 150,45 jena.
Američka je valuta oslabila i u odnosu na europsku, pa je cijena eura porasla 0,18 posto, na 1,0590 dolara.
Cijene su nafte, pak, porasle. Cijena barela na londonskom tržištu ojačala je jutros 0,97 posto, na 85,45 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 1,03 posto, na 81,30 dolara.