Svjetska tržišta

Azijske burze prate pad Wall Streeta

| Autor: Hina
(iStock)

(iStock)


Na azijskim su burzama u petak cijene dionica pale jer je ulagače pokolebao jučerašnji pad Wall Streeta, a loše su na tržišta utjecali i podaci o daljnjem padu kineskog izvoza i uvoza.

MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati u minusu 0,9 posto.

Pritom je japanski Nikkei indeks skliznuo 0,7 posto, dok su cijene dionica u Australiji, Šangaju, Južnoj Koreji i Hong Kongu pale između 0,4 i 2,1 posto.

Ulagače je razočarao jučerašnji pad Wall Streeta, kada je Dow Jones oslabio 0,5 posto, dok su Nasdaq i S&P 500 indeks skliznuli 0,6 posto.

Nakon četiri dana rasta, na najvećoj svjetskoj burzi cijene su dionica pale jer je inflacija u SAD-u i dalje visoka.

Jučer objavljeno izvješće pokazalo je da su u rujnu potrošačke cijene porasle 0,4 posto na mjesečnoj i 3,7 posto na godišnjoj razini, što je nešto više od očekivanja analitičara.

Temeljna stopa inflacije, bez cijena hrane i energije, porasla je, pak, 0,3 posto na mjesečnoj i 4,1 posto na godišnjoj razini, koliko se i očekivalo.

To je i dalje znatno iznad ciljane razine američke središnje banke od 2 posto, pa se ponovno špekulira o dodatnom povećanju kamatnih stopa Feda.

Tim više što su dan prije objavljeni podaci pokazali da su i proizvođačke cijene u rujnu porasle iznad očekivanja.

Zbog toga su jučer ponovno porasli prinosi na državne obveznice, što je loše utjecalo na tržište dionica.

„U posljednja dva mjeseca tržište je pod najvećim pritiskom zbog rasta kamata. Svaki njihov značajniji pomak u jednom ili drugom smjeru znatno utječe na dionice. Jučerašnji rast kamata pritisnuo je cijene dionica”, objašnjava Michael James, direktor u tvrtki Wedbush Securities.

Loše su na azijska tržišta utjecali i jutros objavljeni podaci o izvozu i uvozu Kine, koji su u rujnu pali više od 6 posto.

Premda su ti podaci nešto bolji od očekivanja analitičara, oni ipak pokazuju da su inozemna i domaća potražnja i dalje slabe.

Na slabost domaće potražnje ukazuje i podatak da je inflacija u Kini u rujnu stagnirala na godišnjoj razini, dok su proizvođačke cijene pale za 2,5 posto.

Dolar ojačao, cijene nafte porasle

A na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta porasla.

Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se jutros oko 106,40 bodova, dok je jučer u ovo doba iznosio 105,67 bodova.

Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti porastao s jučerašnjih 149,10 na 149,80 jena.

Američka je valuta ojačala i u odnosu na europsku, pa je cijena eura skliznula na 1,0545 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,0620 dolara.

Cijene su nafte, pak, porasle. Cijena barela na londonskom tržištu ojačala je jutros 0,70 posto, na 86,60 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 0,90 posto, na 83,65 dolara.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter