SVJETSKA TRŽIŠTA

Europske burze nastavile kliziti na početku novog tjedna

| Autor: Hina
Ilustracija (Unsplash)

Ilustracija (Unsplash)


Na europskim su burzama u ponedjeljak ujutro cijene dionica pale, nastavivši negativni trend od prošloga tjedna, jer ulagači nisu skloni riziku, s obzirom da bi središnje banke mogle zadržati kamate na povišenim razinama dulje nego što se očekivalo.

STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9,30 sati u minusu 0,4 posto.

Pritom je londonski FTSE indeks oslabio 0,34 posto, na 7.658 bodova, dok je frankfurtski DAX skliznuo 0,20 posto, na 15.526 bodova, a pariški CAC 0,23 posto, na 7.168 bodova.

Tržišta su pod pritiskom zbog nedavnih poruka američke središnje banke. Doduše, čelnici Feda nisu na prošlotjednoj sjednici dodatno povećali kamatne stope, no poručili su da bi ih mogli podići još jednom do kraja godine i zadržati ih na povišenim razinama dulje nego što se prije očekivalo.

Takav scenarij najizgledniji je i za ostale središnje banke zapadnih zemalja jer inflacija na popušta tako brzo kao što su se ulagači nadali.

A to znači da će se rast gospodarstava dodatno usporiti.

„Ove godine tržišta pokreće shvaćanje da inflacijski udar nije samo privremen nego da će suzbijanje inflacije zahtijevati restriktivnu monetarnu politiku dulje nego što se očekivalo”, kaže Andrew Lilley, strateg u tvrtki Barrenjoey.

I na većini azijskih burzi cijene su dionica pale. MSCI indeks azijsko-pacifičke regije, bez Japana, bio je oko 9,30 sati u minusu 0,5 posto, skliznuvši nedaleko najniže razine u 10 mjeseci.

Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks porastao 0,9 posto, dok su cijene dionica u Australiji ojačale 0,1 posto. U Južnoj Koreji, Šangaju i Hong Kongu pale su, pak, između 0,5 i 1,6 posto.

Vijesti iz regije koje bi potaknule tržišta jutros nema. Posljednjih su tjedana s vremena na vrijeme kineske burze znatnije porasle, zahvaljujući novim mjerama za poticanje gospodarstva.

No, radi se uglavnom o regulatornim popuštanjima u cilju stabilizacije nekretninskog tržišta i poticanja tržišta kapitala, a ne o jačim mjerama za poticanje realnog gospodarstva.

Stoga se ulagači plaše da će se usporavanje rasta drugog po veličini svjetskog gospodarstva nastaviti.

Agencija S&P smanjila je jutros procjenu rasta kineskog gospodarstva u ovoj godini s 5,2 na 4,8 posto jer, kako je objasnila, fiskalna i monetarne popuštanja i dalje se ograničena.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter