SANDRO VEŠLIGAJ

Briga o statusu umjetnika, unapređivanje glazbene kulture i rad s mladima kao i kontinuirani rad s novim generacijama glazbenika i publike najvažniji su zadaci Hrvatskog društva glazbenih umjetnika

| Autor: Vanesa BEGIĆ
Sandro Vešligaj

Sandro Vešligaj


U povodu 20. godišnjice djelovanja pulskog ogranka Hrvatskog društva glazbenih umjetnika razgovarali smo s voditeljem ogranka Sandrom Vešligajem.

- Ove godine obilježava se dvadeseta obljetnica pulskog ogranka Hrvatskog društva glazbenih umjetnika. Kako je krenula ta lijepa glazbena priča?

- Ogranak Pula dio je Hrvatskog društva glazbenih umjetnika, krovne nacionalne strukovne udruge klasičnih glazbenika. HDGU djeluje od 1945. godine potaknut inicijativom klasičnih glazbenika svjesnih strukovnog udruživanja. Prije 20 godina, tj. 2003. godine, Hrvatsko društvo glazbenih umjetnika sa sjedištem u Zagrebu donijelo je izmjene Statuta kojima se omogućilo stvaranje pododbora Društva po regionalnoj osnovi. Tako su stvoreni pododbori u Osijeku, Dubrovniku, Splitu i Rijeci. Potaknuti time, nekolicina pulskih i istarskih klasičnih glazbenika okupilo se krajem ljeta iste godine u namjeri da osnuje Istarski pododbor HDGU-a, koji se od 2016. izmjenama Statuta zove Ogranak Pula. Glavna pokretačica te ujedno i prva koordinatorica Istarskog pododbora bila je pulska pijanistica i profesorica klavira Elda Krajcar Percan. Nakon nje vodstvo su preuzeli pulski udaraljkaš Vedran Vojnić i rovinjska pijanistica Aleksandra Golojka, oboje uspješni nastavnici u glazbenoj školi Ivana Matetića Ronjgova u Puli. Izmjenom statuta 2016. s novim nazivom Ogranak Pula vodstvo je preuzeo opet Vedran Vojnić (2016.-2018.) zatim pulska pijanistica Chiara Jurić Božac (2018.-2020.) i od 2020. sam ja. Briga o statusu umjetnika, unapređivanje glazbene kulture i rad s mladima kao i kontinuirani rad s novim generacijama glazbenika i publike najvažniji su zadaci Hrvatskog društva glazbenih umjetnika pa tako i ovoga ogranka.

Tradicionalni koncerti

- Kroz puna dva desetljeća, osim tradicionalnog božićnog te ljetnog koncerta, imali ste i razna gostovanja, projekte...

- Naša stalna godišnja okupljanja su svakako tradicionalni ljetni tzv. Godišnji koncert ogranka koji se održava uvijek 30. lipnja ili koji dan prije u crkvi sv. Franje te blagdanski Božićni koncert u prosincu koji se ovisno o mogućnostima održava najčešće u dvorani Zajednice Talijana - Circolo ili u INK-u. Osim toga, održavala su se i povremena gostovanja u druge istarske gradove poput Pazina, Poreča, Rovinja, zatim u riječkoj Guvernerovoj palači i zagrebačkom muzeju Mimara te u Kopru i Trstu. Dok se Glazbena tribina u organizaciji Hrvatskog društva skladatelja održavala u Opatiji i Puli, članovi istarskog pododbora redovito su sudjelovali na njoj, a poseban prostor posvećen im je na 45. Glazbenoj tribini 2008. u Puli gdje su se predstavili skladbama istarskih i hrvatskih skladatelja. U obljetničkoj 15. godini snimljen je i nosač zvuka "Zvuci Istre" s kompozicijama istarskih skladatelja. U prošloj godini ponosni smo i na početak realizacije projekta koji još traje pod nazivom "Glazbena povijest Istre: ostavština poveznica sa Serenissimom" pod glavnim projektnim umjetničkim vodstvom naše Aleksandre Golojke. Projekt uživa potporu regije Veneto, a promovira je Pučko otvoreno učilište Grada Rovinj, u partnerstvu s orkestrom Filarmonia Veneta iz Trevisa i raznim lokalnim partnerima: Zajednicama Talijana Rovinj i Poreč, Udrugom za očuvanje spomena na istarske skladatelje te naš HDGU. Također, ogranak Pula je i jedan od partnera novog ciklusa koncerata klasične glazbe u Puli pod nazivom Pulska klasična zima pokrenutog ove godine, a uz visoko pokroviteljstvo Grada Pule te u partnerstvu s Udrugom Disonanca, Udrugom Organum Histriae, Istarskom glazbenom scenom mladih te Udrugom violinista. Ima zasigurno još nekih događanja u ovih 20 godina koja nisam spomenuo, ali mislim da sam one najbitnije izdvojio.

- Vaši članovi su eminentni glazbenici i glazbeni pedagozi. Koliko trenutno brojite članova?

- Da, ulazak u članstvo Hrvatskog društva glazbenih umjetnika zahtijeva određene kriterije koje treba zadovoljiti, a koji se tiču i kvantitete i kvalitete umjetničke djelatnosti tako da su svi članovi eminentni i svaki je zaslužan za neke dosegnute dosege u svom području, odnosno instrumentu. Neki su danas aktivniji više pedagoški, neki koncertno, a neki pronalaze zlatnu sredinu da se mogu podjednako kvalitetno dati i u jednu i drugu stranu. Ogranak Pula danas broji 16 aktivnih članova. To su pijanistice Elda Krajcar Percan, Aleksandra Golojka, Jadranka Celić Bernaz, Vesna Ivanović Ocwirk, Tatiana Šverko, Chiara Jurić Božac, pijanisti Vladimir Mlinarić i Sandro Vešligaj, flautistice Samanta Stell i Nataša Dragun, udaraljkaš Vedran Vojnić, gitarist Žarko Ignjatović, klarinetist David Kumpare, sopranistica Mila Soldatić D'Ostuni, a od ove godine i sopranistica Patricia Žudetić koja je dobila automatsko članstvo pobjedom na Tribini "Darko Lukić", natjecanju mladih glazbenika do 30 godina koji se održava u Zagrebu u organizaciji središnjice. Također, iznimno sam ponosan što se ove godine nama pridružio i naš ugledni pulski harmonikaš svjetskog kalibra Ivan Šverko.

- Organizirate i hvalevrijedan edukativni projekt Glazbeni poučak?

- Glazbeni poučak je projekt koje su idejno osmislile i začele Aleksandra Golojka i Nataša Dragun. Zapravo po mojim saznanjima prvo je počeo kao program Glazbena srijeda u suradnji s Pučkim otvorenim učilištem Rovinj, a zatim se pretvorio u Glazbeni poučak koji se onda proširio i zadržao i u Gradu Puli, a povremeno gostuje i u drugim istarskim mjestima. Dakle, radi se o ciklusu edukativnih koncerata i predavanja za mlade, uglavnom učenike osnovnih i srednjih škola iako u Puli dođu i pokoji studenti i opća populacija. Oni jesu prvenstveno namijenjeni školama koje su zainteresirane doći s određenim razredima i uzrastima ovisno o tematici, ali je u principu ulaz slobodan i za svekoliko građanstvo. Prva baza tog projekta bila je u Rovinju, čija je umjetnička voditeljica od početka i do danas Aleksandra Golojka. Umjetnički voditelj za Pulu od 2019. sam ja. Jasno je da je suradnja u Rovinju s Pučkim otvorenim učilištem i MMC-om iznimno plodonosna budući da je od tamo sve i krenulo i traje još uvijek već petnaestak, ako ne i više godina. Za Pulu bih htio naglasiti iznimno jednostavnu, bezbolnu i kvalitetnu suradnju s Javnom ustanovom Pula Film Festival odnosno Kinom Valli u čijoj dvorani održavamo Poučak. Dakle, od ravnateljice do voditeljice Kina Valli i svih ostalih suradnika i tehničara, takvu susretljivost svih u jednoj instituciji prema jednom vanjskom partneru i korisniku prostora nisam sreo. Također, zahvaljujem se i Upravnom odjelu za kulturu i razvoj civilnog društva Grada Pule i Vijeću Kulture mladih koji financijski podupiru ovaj projekt bez čijih sredstava se ne bi mogao besplatno održavati za učenike.

Hommage Beethovenu

- Ovo Vam je drugi mandat. Jeste li zadovoljni postignutim tijekom ovih godina i koji su planovi za budućnost. Što nas još očekuje u ovoj obljetničkoj godini?

- U principu primarni cilj otkako sam preuzeo vodstvo bilo mi je povećanje financijskih sredstava za ogranak te smanjivanje nekih troškova u korist umjetničkih honorara izvođača. Održali smo kontinuitet Godišnjeg i Božićnog koncerta i u pandemijskim godinama, a u skladu s uputama koje smo morali slijediti za održavanje koncerata, a koje su iziskivale mnogo više energije i živaca od inače normalne organizacije. Godine 2020. smo obilježili i 250. godišnjicu rođenja Ludwiga van Beethovena koncertom na velikoj sceni INK-a pod nazivom "Beethovenu u čast", čime sam posebno sretan. Također, uspio sam umrežiti još prije spomenute četiri udruge iz područja klasične glazbe da zajednički pokrenemo novi ciklus koncerata klasične glazbe Pulska klasična zima. Ove godine će i Glazbeni poučak imati pet koncerata. Također, na jesen ćemo organizirati i obljetnički koncert, odnosno autorsku večer pulskog skladatelja Branka Okmace, a za kraj godine nas očekuje i tradicionalni, ali ove godine slavljenički i nešto bogatiji Božićni koncert. Prvo što nam slijedi je Godišnji koncert ogranka koji će se održati u petak, 30. lipnja u crkvi sv. Franje s početkom u 20 sati pa pozivam sve ljubitelje klasične glazbe da nam se pridruže na prvom slavljeničkom koncertu ove godine.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter