Ilustracija (Snimio Milivoj Mijošek)
Nakon podizanja USKOK-ove optužnice protiv dvojice zaposlenika pulske Opće bolnice, poznatog kirurga Rajka Ćelovića i medicinskog tehničara Josipa Penića, za komentar smo pitali ravnateljicu OB Pula dr. Irenu Hrstić. Obojica su i dalje u radnom odnosu u pulskoj bolnici, Ćelović je specijalist na Odjelu traumatologije pri Službi za kirurške bolesti, a Penić, koji je u inkriminirano vrijeme radio u kirurškoj ambulanti, trenutno radi na Odjelu za infektologiju i febrilna stanja. Obojica su tijekom boravka u istražnom zatvoru koristila pravo na opravdano odsustvo.
- Budući da sam odmah po saznanju o sumnji na učinjena kaznena djela, i to temeljem usmene prijave, naložila promptnu prijavu nadležnim institucijama na daljnja postupanja, jasno je da ne podržavam zloporabu položaja ni u kojem obliku, naglasila je Hrstić.
- Naglašavam da OB Pula do ovog trenutka nije zaprimila službenu informaciju već su nama poznate samo informacije iz medija. Sukladno radno-pravnim propisima, poslodavac mora sankcionirati radnika u trenutku pravomoćne osuđujuće presude na kaznu zatvora, ističe Hrstić, te pojašnjava da OB Pula kao zdravstvena ustanova ima uređen radno-pravni status sukladno odredbama Zakona o radu i kolektivnih ugovora.
Naime, Kolektivni ugovor za javne službe, kao i Granski kolektivni ugovor za djelatnost zdravstva i zdravstvenog osiguranja, ne poznaju institut suspenzije, pojasnila je dr. Hrstić.
Podsjetimo, USKOK je nakon duge istrage pred Županijskim sudom u Rijeci podigao optužnicu protiv 37 hrvatskih državljana i jedne državljanke BiH zbog kaznenih djela zločinačkog udruženja s prijevarom, krivotvorenjem isprava i računalnim krivotvorenjem te radi pomaganja u prijevari. Cijelu grupu tereti se da su prijavljivali stvarne, ali i lažne prometne nesreće za koje su izrađivali lažirane dokumente, prvenstveno medicinsku dokumentaciju, i zarađivali od odšteta. Prema optužnici, oni su u periodu od 2012. do travnja 2019. godine oštetili osiguravajuća društva za oko dva milijuna kuna.
Za komentar smo upitali pulskog odvjetnika Matiju Miloša, branitelja prvookrivljenog Nevija Aflića iz Rovinja. On smatra da sudionike u postupku, s obzirom na pozamašan broj okrivljenika i još veći broj svjedoka i obilne dokazne građe, zaista čeka iscrpljujući postupak pred sudom.
- Da je protiv mojeg branjenika podignuta optužnica u predmetu vezanom za prijevare u osiguranjima mogu samo istaknuti da sam tu informaciju saznao isključivo iz medija. Očito je u zadnje vrijeme postao trend da novinari znaju stvari iz spisa prije samih okrivljenika i njihovih branitelja. Optužnicu još nisam zaprimio pa vam detalje ne mogu komentirati. Ono što mogu pretpostaviti je da se sadržaj inkriminacije neće suštinski mijenjati u odnosu na rješenje o provođenju istrage. Što se tiče samog tijeka postupka, u ovoj nas procesnoj situaciji sada čeka kontrola optužnice i zakonitosti dokaza na kojima se temelji, a u toj fazi postupka obrana zasigurno ima štošta za reći, pa će tako biti i kod obrane mojega branjenika, kazao je Miloš.
Odvjetnik dr. Rajka Ćelovića, inače bivši državni odvjetnik i iskusni kaznenjak Davor Štorga ističe da je presumpcija nevinosti civilizacijska tekovina i nešto što svatko mora poštivati, uzevši u obzir činjenicu da nisu svi sudski procesi unaprijed određeni osuđujućom presudom.
- Osobno smatram da moj branjenik nije počinio kazneno djelo i da nema dovoljno dokaza, što ćemo i dokazati u postupku. Smatram da postupak neće dugo trajati, budući da će općenito doći do određenih nagodbi. Neovisno o tome što je optužnica podignuta i što će eventualno biti potvrđena, to ne znači da je suđenje gotovo, zaključio je Štorga, koji ne otkriva u kojem će pravcu ići obrana dr. Ćelovića.