POLICIJA ISTRAŽUJE

SLUČAJ KRIVOTVORENJA NALAZA U PULSKOJ BOLNICI / Ravnateljica Irena Hrstić objašnjava koliko je upoznata s policijskom istragom te kako funkcionira sustav šifri u bolnici, preko kojeg je dolazilo do kreiranja lažnih nalaza

| Autor: Duška PALIBRK

U vezi uhićenja medicinskog tehničara Opće bolnice Pula pod sumnjom da je krivotvorio nalaze i davao ih pacijentima koji su tako varali osiguravajuća društva, ravnateljica bolnice dr. Irena Hrstić rekla je za Glas Istre da nemaju nikakve službene informacije o ovom slučaju i ne mogu ništa komentirati.

"O privođenju našeg djelatnika znamo samo iz medija, ne znamo detalje policijske istrage. Mogu samo reći da u Upravi bolnice ne toleriramo kriminal ni u kojem stupnju", rekla je Hrstić, objasnivši da svaki od bolničkih djelatnika koji u okviru svog posla barata informatičkim sustavom ima svoju šifru za pristup internom programu, a šifre su kategorizirane prema opsegu dostupa medicinskoj dokumentaciji.

"Informatički se može ući u trag svake izmjene, i narudžbe i dijagnoze, odnosno zna se pod kojom je šifrom nešto napravljeno. Sad je pitanje je li to napravila osoba čija je šifra korištena. Ako ste dali ključ svoje kuće cijeloj ulici, svi oni mogu ući u vašu kuću. Ja sam vlasnik svoje šifre, a što radim sa svojom šifrom to je moja moralna odgovornost. Pod mojom šifrom nitko osim mene nije mogao ništa napraviti jer je ja nikome nisam dala. Što se tiče izmjena u dokumentaciji, imali smo, recimo, upite pacijenata da se nalaz izmijeni, na primjer da se umjesto oštećenja jetre alkoholom napiše da je oštećenje nepoznatog izvora, ali nismo na to nikad pristajali. Kad vam se dogodi i nenamjerna greška, da krivo kliknete mišem dok šifrirate dijagnozu pa želite izbrisati nalaz, informatički sustav bilježi povijest izmjena. Kompjutor vam traži i razlog brisanja. I uvijek se vidi tko je to radio", rekla je Hrstić, dodavši da nije kriminalist niti informatički stručnjak, pa ne može ništa više reći.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter