NEW DELHI

Vojne parade, ali i prosvjedi u Indiji za Dan republike

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Vojne parade i prosvjedi protiv novog zakona o državljanstvu, za koji protivnici tvrde da diskriminira muslimane, obilježili su proslavu Dana republike u Indiji.

Vojna parada na bulevaru Rajpath u New Delhiju središnji je događaj obilježavanja Dana republike koji se slavi na dan kada je indijski ustav stupio na snagu 26. siječnja 1950.

Predsjednik Ram Nath Kovind nadgledao je vojnu paradu, a gost je bio brazilski predsjednik Jair Bolsonaro.

Na paradi su predstavljeni tenkovi, projektili te novi avioni indijskog zrakoplovstva, francuski mlažnjaci Rafale te američki helikopteri Chinook i Apache.

Slične su parade održane u drugim glavnim gradovima indijskih saveznih država, uz velike mjere sigurnosti u pokrajinama Jammu i Kashmir, kojima je indijska vlada ukinula autonomiju u kolovozu.

U sjeveroistočnoj državi Assam dogodile su se četiri eksplozije, rekla je policija.

Zabranjena separatistička militantna skupina koja je pozvala na bojkot proslave Dana republike, preuzela je odgovornost za napad.

Nije bilo žrtava niti materijalne štete, rekao je ravnatelj policije u Assamu Bhaskar Mahanta.

Prosvjedi protiv novog zakona o državljanstvu nastavili su se preko noći i u nedjelu te je preambula ustava bila čitana u ponoć na prosvjednom žarištu u New Delhiju.

Prosvjedi pod nazivom "Spasimo ustav" održani su i na drugim mjestima u Delhiju te u Bengaluruu, Hyderabadu, Kolkati, Puneu, Mumbaiju, Lucknowu i drugim gradovima.

Muslimanke i studenti predvodili su mirne prosvjede.

Jedan od ciljeva indijskog zakona o državljanstvu je omogućiti brzo stjecanje državljanstva progonjenim hinduistima, Parsima, sikhima, budistima, džainistima i kršćanima koji su došli u Indiju prije 31. prosinca 2014., iz Afganistana, Bangladeša ili Pakistana.

Zakonom nisu obuhvaćene muslimanske izbjeglice, zbog čega prosvjednici kritiziraju premijera Narendre Modija, hinduističkog nacionalista da diskriminira muslimane i krši sekularni indijski ustav.

Kontroverzni zakon ne obuhvaća niti gotovo 100 tisuća Tamila koji su, većinom hinduska, druga najveća etnička skupina na Šri Lanki te su izbjegli u Indiju tijekom krvavog građanskog rata u toj zemlji i nakon njega.

Oko 60 tisuća tamilskih izbjeglica sa Šri Lanke živi u većinski tamilskoj južnoj indijskoj saveznoj državi Tamil Nadu, prema ministarstvu za raseljene.

 

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter