(Hina/EPA)
Čelnici azijsko-pacifičke regije obećali su u petak, na izvanrednom zasjedanju posvećenom razradi plana za suzbijanje pandemije, da će udvostručiti napore u proizvodnji i raspodjeli cjepiva protiv covida-19.
Na razgovorima su se okupili šefovi država 21 zemlje Azijsko-pacifičkog foruma gospodarske suradnje (Apec), među kojima američki predsjednik Joe Biden i kineski Xi Jinping.
"Prvi puta u povijesti Apeca, čelnici su se okupili na izvanrednom zasjedanju isključivo posvećenom covidu-19 kako bi naša regija mogla izaći iz najgore zdravstvene i gospodarske krize koje se možemo sjetiti", istaknula je novozelandska premijerka Jacinda Ardern, koja je organizirala taj virtualni sastanak.
Neke zemlje regije teško su pogođene ponovim izbijanjem pandemije, s nekontroliranim udarima zaraznije delta varijante, posebice Indonezija, Tajland i Rusija, dok se Australija muči sa suzbijanjem zaraze i uvela je restrikcije u Melbournu i Sydneyju.
Na sastanku je preuzeto tek nekoliko preciznih obveza, osim što je kineski predsjednik obećao pomoć u borbi protiv koronavirusa od 3 milijarde dolara zemljama u razvoju.
On je rekao da je Kina već dostavila zemljama u razvoju više od 500 milijuna doza cjepiva, a Sjedinjene Države su također naglaslile da svijetu daruju više od 500 milijuna "sigurnih i učinkovitih" cjepiva.
Biden "je objasnio da Sjedinjene Države daruju svoja cjepiva, a ne prodaju ih i naglasio je važnost ne postavljanja političkih ni gospodarskih uvjeta", navela je Bijela kuća u priopćenju.
U zajedničkoj deklaraciji čelnici Apeca su obećali "udvostručiti napore razvoja proizvodnje i raspodjele cjepiva".
Ardern je dodala da postoji želja da se smanje carine na cjepiva i medicinsku opremu. "Razgovori su omogućili nadvladavanje nacionalizma u pogledu cjepiva", istaknula je.
Ruski predsjednik Vladimir Putin je naglasio da je cijepljenje "apsolutni prioritet".
"Spremni smo na blisku suradnju s partnerima u Apec-u u hitnim područjima organiziranja masovnog cijepljenje stanovništva", rekao je.
Dok Washington optužuje Peking za nedostatnu transparentnost podrijetla pandemije i dok između te dvije zemlje traju trgovinski i sporovi u vezi tretmana ujgurske manjine u Kini, Ardern je rekla da nije bilo znakova napetosti između kineskog i američkog predsjednika.
Svi čelnici su bili "u potpunosti usredotočeni na probleme s kojima se u regiji moramo suočiti", dodala je.
Prema priopćenju Bijele kuće Biden je ponovio svoju predanost izgradnji "slobodne i otvorene indo-pacifičke regije", što je jasan napad na Kinu.