EPA
S Hrvatima se ne moramo voljeti, ali moramo nači zajednički interes, a taj interes nije da na isti način uzvraćamo Hrvatima kada dođu u Srbiju, rekao je Dačić, aludirajući na incident u kojem su u Splitu napadnuti vaterpolisti Crvene zvezde.
"Ponosan sam što toga u Srbiji nema", naglasio je Dačić u razgovoru s novinarina nakon današnjeg posjeta spomen sobi "Kosmetske žrtve".
On je ocijenio kako "nešto nije u redu" ako je, kako je ustvrdio, 1918. na Rivi u Dalmaciji 20.000 ljudi s radošću dočekalo Srbe da ih brane od Talijana, a danas s Rive bacaju srpske vaterpoliste u more.
"Nešto tu nije normalno. Istovremeno osuđuju talijanske političare koji govore da je Dalmacija talijanska, a da nije bilo srpske vojske Dalmacija bi možda danas bila talijanska", ustvrdio je Dačić.
Odnos Srba i Hrvata 100 godina nakon tog događaja srbijanski šef diplomacije nazvao je "tragičnim".
Dačić je rekao i kako ne zna za navodni dogovor hrvatske predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović i predsjednika Srbije Aleksandara da se u razgovorima dužnosnika dvije zemlje ne pominju riječi poput "masakar" ili "etničko čišćenje".
"Ne znam da li je bilo nekih dogovora", rekao je Dačić.
Bivši savjetnik predsjednice Grabar-Kitarović za unutarnju politiku Mate Radeljić ustvrdio je kako je ona obećala srbijanskom predsjedniku Aleksandru Vučiću koristiti termine "velikosrpska agresija" na Hrvatsku ili "genocid u Srebrenici" što je ured predsjednice u subotu zanijekao.
Srbijanski šef diplomacije komentirao je i 11. obljetnicu proglašenja neovisnosti Kosova ocijenivši da se Priština nije uspjela izboriti za značajniju međunarodnu potporu,.
Ilustrirao je to tvrdnjom da je od inozemnih dužnosnika na ceremoniji u Prištini nazočio samo albanski premijer Edi Rama.
"Koja to zemlja 11 godina od proglašenja neovisnosti još nije postala članicom UN, Interpola, Vijeća Europe?", upitao je Dačić i ustvrdio da je prethodnih pet godina devet država priznalo nezovisnost Kosova, dok ih je 13 povuklo odluku o priznanju. (Hina)