(Reuters)
Kinesko ministarstvo vanjskih poslova je u utorak na svojoj redovitoj konferenciji za novinare izrazilo sućut zbog smrti pape Franje, ali i dodalo da u ovom trenutku ne može objaviti tko bi mogao biti nazočan na pogrebu zakazanom za subotu.
Kina i Vatikan su posljednjih godina zadržali konstruktivne kontakte i poduzeli obostrano korisne promjene, rekao je glasnogovornik ministarstva Guo Jiakun.
Poručio je da je Kina voljna surađivati s Vatikanom na daljnjem poboljšanju bilateralnih odnosa.
Dvije su strane u listopadu prošle godine produljile za još četiri godine sporni sporazum iz 2018. o imenovanju katoličkih biskupa u Kini. Za vrijeme pontifikata pape Franje, Vatikan i Kina zaključili su povijesni dogovor o kompromisnom rješenju pitanja imenovanja biskupa. Detalji tog sporazuma nikada nisu objavljeni, no mnogi u neslužbenim zajednicama, koje su ostale vjerne Rimu i godinama bile izložene progonima, strahuju da će biti prepuštene same sebi.
Kritičari su postavili pitanje zašto bi Crkva dobrovoljno surađivala s kineskom vladom, koja je pod vodstvom Xi Jinpinga dodatno ograničila vjerske slobode. Najviše kritika došlo je upravo iz katoličkih krugova.
Vatikan inzistira na tome da sporazum već donosi rezultate i nada se da će uskoro otvoriti stalni ured u Kini.
Produljenje sporazuma ukazuje na poboljšanje veza između Pekinga i Vatikana usprkos napetostima oko Tajvana s kojim Vatikan ima službene diplomatske odnose.
Vatikan i Kina nemaju formalne diplomatske odnose od 1951. godine, kada je novoosnovani komunistički režim prekinuo veze i protjerao apostolskog nuncija, papinog diplomatskog predstavnika. Vatikan je i dalje jedina država u Europi koja priznaje suverenost Tajvana, otočne demokracije koju Peking smatra dijelom svog teritorija.
Guo je danas rekao da "provedba privremenog sporazuma o imenovanju biskupa teče bez poteškoća".
Konzervativni kler kritizira taj sporazum jer daje previše kontrole vladajućoj kineskoj Komunističkoj partiji, no Franjo je smatrao da taj sporazum rješava više desetljeća dugi raskol između zabranjene, progonjene Crkve lojalne Vatikanu i Katoličkog domoljubnog udruženja pod kontrolom kineske države.
Vatikan procjenjuje da u Kini živi oko pet milijuna katolika od 1,4 milijarde ljudi.
Tajvan tek treba obznaniti tko će nazočiti pogrebu pape Franje. Glasnogovornik tajvanskog ministarstva vanjskih poslova Hsiao Kuang-wei je rekao da ministarstvo zagovara slanje visokog vladinog dužnosnika na pogreb, s obzirom na "duboko" prijateljstvo između Tajvana i Vatikana.
Katolici u Tajvanu se pitaju što će biti s njima ako Sveta Stolica jednog dana promijeni službeno priznanje te otočne zemlje.