LONDON/MOSKVA

Rusija optužuje Britaniju da laže u vezi incidenta na Crnom moru

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Rusija je u četvrtak optužila Veliku Britaniju da otvoreno laže o incidentu u Crnom moru kada su po tvrdnjama Moskve ruske snage ispalile hice upozorenja i bacile bombe blizu britanskog razarača kod obala Krima, koji je Rusija anektirala.

Rusija je pozvala britansku veleposlanicu u Moskvi na razgovor kako bi joj formalno izrazila protest jer je, kako tvrdi, britanski ratni brod povrijedio ruske teritorijalne vode, koje Britanija i većina svijeta smatraju ukrajinskim.

Britanija je kazala da Rusija širi netočne informacije i osporava njezinu verziju događaja.

Rusko ministarstvo vanjskih poslova pozvalo je na razgovor veleposlanicu Deborah Bronnert kako bi joj izrazilo "oštar prosvjed", a glasnogovornica ministarstva Marija Zaharova optužila je London za "bestidne laži".

Britanski ministar vanjskih poslova Dominic Raab rekao je novinarima tijekom posjeta Singapuru: "Nije pucano na HMS Deender".

"Brod Kraljevske mornarice bio je u nedužnom prolazu kroz ukrajinske teritorijalne vode. Postupali smo u skladu s međunarodnim pravom i ruska ocjena je očekivano netočna".

Po međunarodnom pravu mora, pravo na nedužni prolazak omogućuje brodovima da prolaze kroz teritorijalne vode druge države pod uvjetom da to ne dovodi u pitanje njezinu sigurnost.

Rusija je anektirala Krim 2014. i smatra područja oko njegovih obala svojim vodama. Zapad to ne priznaje.

Crno more, koje Rusija koristi za projekciju svoje moći na Mediteranu, stoljećima je u središtu nadmetanja za utjecaj Rusije, Turske, Francuske, Britanije i SAD-a.

Crnomorski spor

Tijekom rata u Gruziji 2008., Rusija je bila ljuta zbog američkih ratnih brodova u Crnom moru, a u travnju SAD je otkazao slanje dvaju ratnih brodova u to područje.

I ruski predsjednik Vladimir Putin i američki predsjednik Joe Biden priznaju da su odnosi između dviju zemalja, bivših hladnoratovskih neprijatelja, pali na niske grane zbog sporova oko špijuniranja, hakiranja, miješanja u izbore, Ukrajine, Bjelorusije i ljudskih prava.

Odnosi između Londona i Moskve na ledu su od 2018. kada je nervnim otrovom novičokom otrovan dvostruki agent Sergej Skripalj, krtica koja je izdala stotine ruskih agenata britanskom MI6-u.

Rusija tvrdi da je britanski brod ušao tri kilometra u ruske vode kod rta Fiolenta, kod Sevastopolja, sjedišta ruske Crnomorske flote.

BBC je objavio snimku s broda na kojoj se vidi kako ruski časnik upozorava da će pucati ako britanski brod ne promijeni smjer.

Rusija je objavila snimke ruskog bombardera SU-24 koji je letio blizu britanskog broda. 

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter