MOSKVA/KAIRO

Pravoslavni vjernici širom svijeta slave drugi pandemijski Uskrs

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Milijuni pravoslavnih kršćana širom svijeta slave Uskrs u nedjelju, u mnogim slučajevima na privatnim proslavama, nakon što je zbog pandemije većina događaja prošle godine bila otkazana.

U Moskvi je poglavar Ruske pravoslavne crkve patrijarh Kiril l. izrazio želju da se ljudi uskoro potpuno oslobode koronavirusa i nadu da bi pandemija uskoro mogla biti prevladana.

Mnogi vjernici u moskovskoj katedrali Krista Spasitelja - glavnoj crkvi ruske pravoslavne vjere - nosili su maske za lice.

U drugim su  zemljama crkveni obredi prenošeni uživo ili preko televizije kako bi se smanjio rizik od zaraze.

Ruski predsjednik Vladimir Putin prisustvovao je vjerskom obredu u Moskvi - bez maske. Nedavno je primio cjepivo protiv koronavirusa.

Prema Kremlju, Putin je zahvalio Crkvi na rješavanju "hitnih socijalnih problema" i promicanju obiteljskih tradicija. Kritičari optužuju Crkvu da je prebliska s ruskom državom.

Pravoslavni kršćani u Jeruzalemu okupili su se u crkvi Svetog groba na proslavi Svetog ognja.

Vjernici su se sukobili s policijom na ulicama Starog grada koje okružuju crkvu, jer samo oni za koje se smatra da su imuni na koronavirus - bilo cijepljenjem ili oporavkom od covida-19 - smiju pristupiti crkvenoj zgradi.

Prema medijskim izvješćima, broj sudionika djelomično je ograničen zbog stampeda na židovskom vjerskom festivalu samo nekoliko dana prije kada je stradalo 45 ljudi.

Crkva Svetoga groba na mjestu je gdje je, prema kršćanskom vjerovanju, Isus pokopan i ponovno uskrsnuo.

Sveti oganj je svjetlost za koju se kaže da se sama pali, čudo koje se svake godine događa u crkvi.

"Molimo za drage zdravstvene radnike"

Grčki pravoslavni patrijarh Teofil III. zapalio je svijeću od Svetog ognja i predao je vjernicima, osvjetljavajući crkvu morem svijeća.

U Egiptu je koptski papa Tavadros II. predvodio službu kojoj je prisustvovalo omanje mnoštvo u subotu navečer uoči pravoslavnog Uskrsa u glavnoj katedrali u Kairu.

Rekao je da je u skladu s mjerama protiv covida-19 dopušteno samo 10 posto uobičajenog posjeta katedrale. 

"Molimo za kraj ove pandemije koja je strašno pogodila svijet", rekao je koptski papa u uskrsnoj homiliji.

"Molimo za naše drage zdravstvene radnike, što je prva obrambena crta u suočavanju s ovom pandemijom," dodao je.

Pravoslavni kršćani slave Uskrs kasnije od uglavnom zapadnih vjernika, jer se pravoslavni festival određuje prema julijanskom kalendaru, koji datira iz Rimskog carstva i razlikuje se od gregorijanskog kalendara, usvojenog u 16. stoljeću.

Egipatski kršćani čine oko 10 posto muslimanskog stanovništva te zemlje s više od 100 milijuna stanovnika.

Vjernici Koptske pravoslavne crkve čine većinu egipatskih kršćana.

Nakon pravoslavnog Uskrsa u Egiptu svake godine slijedi proljetni festival nazvan Sham al-Nessim, popularan među kršćanima i muslimanima u zemlji.

Egipćani tradicionalno odlaze na morske plaže ili javne parkove na ovaj festival koji datira još od starih Egipćana.

Međutim, vlada je priopćila kako će parkovi i plaže biti zatvoreni u ponedjeljak drugu godinu zaredom kako bi se spriječila gužva i smanjilo širenje koronavirusa.

 

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter