(Hina/EPA)
Gomile uginulih tuljana, hobotnica i ježinaca već nekoliko dana leže na dijelu obale poluotoka Kamčatke, na ruskom dalekom istoku, a Greenpeace upozorava da je to "ekološka katastrofa".
"Na Kamčatki se dogodila ekološka katastrofa" na dijelu plaže Kalatir, dobro poznate među surferima u zaljevu Avači, na Tihom oceanu, navodi nevladina organizacija.
Analizom je utvrđena "četverostruko viša razina naftnih derivata i 2,5 puta više fenola" u vodi, dodaje Greenpeace, napominjući da uzroci onečišćenja još nisu otkriveni.
Na Instagramu je Anton Morozov, ravnatelj Snowavea, poznate škole surfanja na poluotoku, objavio velik broj snimka plaže s uginulim životinjama.
Zvijezda weba Jurij Dud, poznat po svojim zapanjujućim dokumentarcima, potvrdio je Morozovljev iskaz, rekavši da već tri tjedna "svi nakon surfanja osjećaju neugodne i čudne simptome" kao što je bol u očima i grlu i "trovanje" vodom koja ima čudan okus i miris.
"Mnogi u žurbi odlaze s oceana. Simptomi se javljaju i kada nema doticaja s vodom", rekao je, dodajući da "otrov" već mjesec dana donosi rijeka koja se ulijeva u ocean.
"Da su odgovorni za ovaj događaj odvažniji i da priznaju svoju pogrešku te počnu akciju spašavanja, njegove bi se posljedice ublažile", istaknuo je.
Greenpeace kaže da se obratio vlastima "tražeći da se što prije počne istraga o uzrocima onečišćenja, procjena razmjera štete i žurno uklanjanje posljedica" incidenta.
Mjesne vlasti nisu u novije vrijeme prijavile nikakav industrijski incident ni izvanredan događaj.
Guverner Kamčatke Vladimir Solodov zaprijetio je otkazom svakome tko bi prikrio ozbiljnost situacije i rekao da su u Moskvu poslani uzorci kako bi se utvrdile činjenice.
I rusko istražno povjerenstvo najavilo je u subotu istragu o "mogućoj ekološkoj katastrofi".
Kamčatka je među najudaljenijim i najnepristupačnijim dijelovima Rusije. Do raspada SSSR-a je bila zatvorena zbog velikog broja vojnih objekata, a danas se otvara turistima.