PARIZ

Drugu godinu zaredom ramazan u pandemiji

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Ramazan počinje u utorak u brojnim muslimanskim zemljama, a u nekima, poput Irana, u srijedu, no drugu godinu zaredom sveti mjesec posta otežan je zbog pandemije covida-19.

Sveti mjesec posta odvijat će se između sanitarnih ograničenja i straha od novih zaraza, napose u vrijeme iftara, kada se tradicionalno po zalasku sunca u prvi sumrak prekida post i uzima prvi obrok. 

Ramazanski post jedan je od pet stupova islama. 

Vjernici se tijekom ramazana suzdržavaju od hrane i pića od izlaska do zalaska sunca.

U najmnogoljudnijoj arapskoj zemlji, Egiptu, koji ima više od 100 milijuna stanovnika, razmazan počinje u utorak. Stanovnici Kaira, koji često ne nose zaštitnu masku, u ponedjeljak navečer žurili su obaviti zadnje kupnje. 

Djeca su se navečer uzverala na drveće kako bi objesila svjetleće ukrase, a i trgovine su bile okićene tradicionalnim ramazanskim lanternama blještećih boja. 

Ni obiteljskih okupljanja ni zajedničkih molitva

U Tunisu je lani ramazan održan u općem zatvaranju, a vlada je ove godine policijski sat s 19 sati navečer produljila na 22 sata.

U Maroku su mjere ograničenja nedavno donesene. 

U Siriji, koja je u ožujku ušla u svoju desetu godinu rata, ramazan će biti sumoran, a vlada nije objavila nikakve nove mjere niti policijski sat. 

"Ovaj ramazan neće biti kao drugi. Nema obiteljskih okupljanja ni molitva u džamiji nakon iftara, niti šatora, ni stolova na kojima se služi hrana za siromašne kako to nalaže tradicija", kaže Rima Qablan, majka obitelji iz Amana, glavnoga grada Jordana.

Saudijske vlasti objavile su početkom travnja da će isključivo cijepljeni protiv covida-19 imati pravo tijekom ramazana krenuti na umru (mali hadž) u Meku.

Iran u "četvrtom valu" pandemije

U srijedu ramazan počinje u Iranu gdje su vlasti pozvale vjernike da se koliko je god to moguće suzdrže od sudjelovanja u zajedničkim molitvama zbog eksplozije pandemije.

Iran je na Bliskom istoku najteže pogođen pandemijom cvoida-19 i od ožujka je suočen s "četvrtim valom", kako navode zdravstvene vlasti te zemlje, a taj je još žešći od prethodnih.

U ponedjeljak je ministarstvo zdravstva objavilo novi rekord:  23.311 novih slučajeva zaraze u jednom danu.

Većina teritorija Islamske Republike, koja je zemlja šijitskog islama, svrstana je u "crvenu zonu", što znači da su otvorene samo nužne trgovine, a džamije su zatvorene.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter